Pierwsze wrażenie – co się na nie składa?

Masz tylko jedną szansę na to, by zrobić dobre pierwsze wrażenie. A to, jak ocenimy nowo poznaną osobę w ciągu pierwszych kilku – kilkunastu sekund spotkania ma wpływ na całe nasze postrzeganie rozmówcy i mimo iż rekruterzy starają się ograniczać wpływ efektu pierwszego wrażenia, to i tak nie zawsze im się to udaje – nie mówić już o pracodawcach w mniejszych firmach, którzy rekrutują sami i bez przygotowania Co zatem składa się na efekt pierwszego wrażenia?

Efekt pierwszego wrażenia podlega działaniu prawie wszystkich zmysłów (nie opieramy się tu na smaku). Oczywiście nie w równym stopniu, ale nie wolno o żadnym zapominać. Najwięcej do powiedzenia ma wzrok, ale jeśli zaniedbamy węch, to pierwsze wrażenie i tak może być zrujnowane.

Wzrok:

Słuch:

Na ten zmysł działa zarówno to co mówimy jak i to jak mówimy, czyli:

Węch:

Przede wszystkim najsilniej negatywnie działa zapach potu. Warto jednak pamiętać o tym również, że palenie tuż przed rozmową kwalifikacyjną czuć. Jeśli wczoraj popiliśmy – również. Niektóre osoby są też na tyle wrażliwe na zapachy, że są w stanie wyczuć z dużej odległości …odór z ust. Dlatego zawsze warto mieć odświeżacz i użyć go tuż przed spotkaniem. Negatywnie na nasz odbiór może wpłynąć też duża wilgoć w mieszkaniu, która przesiąka odzież.

Dotyk (kinestetyka):

Pierwsze wrażenie w kontekście dotyku to nie tylko kwestia uścisku dłoni, ale również :

Pamiętajcie o tych wszystkich elementach składowych. Warto ćwiczyć je na bieżąco by robić coraz lepsze pierwsze wrażenie – przyda się nie tylko podczas rozmów kwalifikacyjnych.