Pierwsza praca – jak nam się podoba?

Czy Twoją pierwsza prace wspominasz miło? Czym się zajmowałeś? Po jakim czasie miałeś jej dość? Takie pytania zadała Polakom organizacja Zielona Linia skupiająca organizacje rynku pracy i świadcząca pomoc osobom poszukującym pracy. Jakie wyniki?

Pierwsza praca to dla co czwartego Polaka jeszcze praca przed 18 rokiem życia. Reszta, zaczynała nieco później, choć z reguły przed ukończeniem 25 roku życia. Dla ponad połowy osób, była to praca satysfakcjonująca (56% na tak). Nie podobała się zaś 28% pracowników (reszta nie miała zdania). Duże zadowolenie z pierwszej pracy wynika najczęściej z faktu, iż pracę się znalazło i najczęściej – z racji dość młodego wieku osób przy pierwszej pracy, niewielkich oczekiwań i miłych wspomnień związanych z wydaniem pierwszych zarobionych przez siebie pieniędzy. (Osoby młode, pierwsze zarobione pieniądze mogą przeznaczyć na hobby , przyjemności – a nie muszą na rachunki czy ogólnie rzecz biorąc życie).

Zadowolenie z pracy najlepiej mierzyć tym, czy chciało się nam pracować, czy też jak najprędzej chcieliśmy z firmy uciec. Jak to wyglądało w przypadku pierwsze pracy?

Prawie co czwarty pracownik (22%) nie wytrzymał w pierwszej pracy kwartału. Drugie tyle (21%) zwolniło się przed upływem roku. Co piąty pracował miedzy 1-3 lata. 21% nie planowało zmiany pracy (tylko zostali zwolnieni lub nie przedłużono im umowy).