Opinie o firmie – złe czy dobre?

Jak oceniamy swoich pracodawców w Internecie? Przeważają opinie negatywne czy pozytywne? Badania serwisu społecznościowego Goldenline, który kilka miesięcy temu wprowadził możliwość publikowania opinii na temat pracodawcy w specjalnie tworzonych profilach firmy twierdzi, że jesteśmy wyjątkowo zadowolonym z pracy i pogodnym narodem – przeważają u nas opinie pozytywne.

56% użytkowników serwisu oceniając swojego pracodawcę wypowiada się na jego temat w superlatywach. Krytyczne uwagi zawarło zaledwie 44% użytkowników. Mało tego, jesteśmy dość otwarci na konstruktywne podsumowywanie działań pracodawcy – prawie połowa (45%) użytkowników dała swoim pracodawcom za pomocą serwisu wskazówki na temat tego nad czym powinni pracować, by poprawić samopoczucie pracowników w firmie.

Oczywiście, jeśli przyjrzymy się temu, co dzieje się na innych formach okazuje się, że polski internet pełen jest osób, które krytykują swojego pracodawcę i firmę. Warto pamiętać przy okazji analizy badań serwisu Goldenline, że serwis ten publikuje wprawdzie opinie anonimowe, ale mocno je moderuje. Dopiero opinie z własnego profilu są uznawane przez bardziej rzetelne – te zaś, które nie wnoszą niczego bardziej konkretnego ulegają moderacji. Jest to słuszne działanie, ale też trudno spodziewać się, że pracownik upubliczni krytykę firmy w której pracuje pod własnym nazwiskiem – nawet jeśli będzie jak najbardziej konstruktywna i rzetelna. Zatem czy na pewno częściej chwalimy niż krytykujemy? Jeśli musimy podać nazwisko to niewątpliwie tak jest, ale kiedy możemy mieć poczucie bezpieczeństwa (lub bezkarności)? W końcu po pierwsze jesteśmy nacją, która częściej narzeka niż mówi, że jest dobrze, a po drugie psychologia mówi, że częściej dzielimy się negatywnymi opiniami niż pozytywnymi (niezadowolony klient powie o tym 9 osobom, a zadowolony zaledwie 5-ciu).

Moim zdaniem znacznie lepszym barometrem tego, czy w firmie jest dobrze czy źle jest opcja polecenia pracy swoim znajomym. Jeśli jest nam źle, to swoich bliskich w to samo bagno nie wpakujemy prawda? Zatem – czy częściej pracowaliście w firmach, w których polecalibyście pracę czy raczej nie zapraszalibyście do siebie znajomych?

źródło badań: hrstandard.pl