Masz skomplikowane nazwisko? To nieco utrudnia karierę

Osoby, które mają nazwiska łatwo wpadające w ucho i proste do zapamiętania (krótkie, pozbawione trudnych do wymówienia zbitek sylab) mają w życiu łatwiej. Prościej im nawiązywać kontakty z innymi i są oceniane bardziej pozytywnie niż ci, których nazwiska są zmorą dla języka.

W Journal of Experimental Social Psychology opublikowano wyniki eksperymentu przeprowadzonego w temacie wpływu nazwiska na postrzeganie jego właściciela. Okazało się, że proste i krótkie nazwiska owocują większą sympatią dla osoby je noszącej. Osoby te mają też większe szanse na szybszy awans. (Udowodniła to analiza 500 imion i nazwisk amerykańskich prawników i ich historii zawodowej).

Najważniejszym elementem, który dawał przewagę jednej osobie nad drugą, była łatwość wymówienia nazwiska. Polacy – jeśli chodzi o brzmienie nazwisk – nie należą do „najłatwiejszych” nacji. Zagraniczni dziennikarze sportowi aż drżą na myśl o tym, że będą musieli wymienić kilka nazwisk Polaków pod rząd. Kiedy wyjeżdżamy za granicę, nasze nazwisko również może stanowić kłopot dla obcokrajowca. C z tym zrobić? W zasadzie wiele się nie da – chyba, że planujemy emigrację na stałe- wtedy być może warto rozważyć zmianę nazwiska na łatwiejsze do wymówienia – zwłaszcza jeśli nasze nazwisko to zbitek „sz”, „cz” i „rz”.