Masz egzamin? Weź gumę!

Żucie gumy tuż przed egzaminem może pomóc w lepszej koncentracji i pobudzeniu pamięci. A wszystko przez to, że ruszając szczęką pobudzamy przepływ krwi przez mózg.

Żucie gumy ma poprawiać prędkość przetwarzania informacji – w efekcie szybciej przypominamy sobie to, czego nauczyliśmy się wcześniej. Tak przynajmniej udowodnili naukowcy z USA. Podzielili oni grupę studentów na trzy. Jedna żuła gumę przed i w trakcie testu, druga 5 minut przed egzaminem, a trzecia nie żuła wcale. Jakie efekty? Otóż okazało się, że ci którzy żuli gumę przypomnieli sobie o 25% – 50% więcej materiału. Niestety, efekt jest bardo krótkotrwały i zaczyna się zaraz po zakończeniu żucia i trwa 20 minut.

Nie da się też przedłużyć efektu poprzez nieprzerywanie żucia – zwiększony przepływ krwi dostarcza do mózgu większą ilość glukozy – stąd pobudzenie umysłu. Jeśli jednak żujemy gumę, to proces ruszania szczęką, tą dodatkową energię zużywa i efekt pobudzenia jest mizerny. Niestety nie udowodniono by życie gumy przyspieszało proces uczenia się. A szkoda.

A teraz pomyślcie sobie, że na tego typu badania idą pieniądze podatników – w tym świetle może to i dobrze, że u nas tak mało inwestuje się w rozwój naukowy.

źródło:kopalniawiedzy.pl/