Lubisz słuchać? Oto 10 zawodów dla Ciebie

Jednym z wymagań wobec kandydatów do pracy, które znajdziemy praktycznie w każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym jest umiejętność dobrej komunikacji. Komunikacja, to jednak nie tylko efektywne wyrażanie własnych myśli w sposób zrozumiały i dopasowany do rozmówcy, ale również umiejętność słuchania, która przez znawców (najczęściej psychologów) uważana jest a rzadszą i trudniejszą część komunikacji.  Jeśli umiesz i lubisz słuchać innych to mamy dla ciebie 10 propozycji zawodów, w których na pewno się odnajdziesz.

1.Psychoterapeuta

Praca psychoterapeuty polega na towarzyszeniu klientom / pacjentom w rozwoju i radzeniu sobie z trudnościami natury psychologicznej. Aby zostać psychoterapeutą nie wystarczy skończyć studiów psychologicznych (nie jest to nawet konieczne, choć wysoce pomocne). Trzeba zrobić kilkuletnie i kosztowne szkolenie w jednej ze szkół psychoterapii, odbyć własną psychoterapię, a potem pracować pod okiem doświadczonego psychoterapeuty- tzw. superwizora.

Płaca jest popłatna. Za godzinę psychoterapeuta bierze od 100 – 150 zł Aby jednak uzyskać certyfikację, trzeba dysponować nie lada środkami na edukację i terapię własną.

2.Trener biznesu

Trener biznesu to osoba, która posiada zarówno wiedzę jak i kompetencje do tego, by przeprowadzać szkolenia dla innych. Mogą to być zarówno szkolenia merytoryczne (wiedzowe) jak i miękkie – np. trening asertywności. Trenerzy biznesu, aby uzyskać certyfikat muszą ukończyć kurs trenerski w jednej ze szkół trenerów. Koszt takiej inwestycji zaczyna się od 15.000 zł. Nic zatem dziwnego, że praca trenera nie jest tania. A co ma wspólnego ze słuchaniem? Otóż bez pełnego skupienia słuchania oczekiwań uczestników szkolenia i obserwowania tego, w jaki sposób grupa pracuje nie da się przeprowadzić efektywnego szkolenia.

3.Coach

Coacha często nazywa się psychoterapeutą zawodowym. Jego praca polega na towarzyszeniu klientowi w rozwoju zawodowym i takie kierowanie rozmową na temat przyszłości zawodowej i potrzeb zawodowych klienta, by on sam dotarł do tego, czego od swojego życia zawodowego oczekuje i jak ma radzić sobie z trudnościami w pracy. Aby zostać coachem również konieczne jest zrobienie dodatkowej szkoły i certyfikacja. Stawki za coaching są podobne do stawek psychoterapeuty.

4.Obsługa Klienta / Help Desk

Wyobrażacie sobie prace na słuchawce bez umiejętności słuchania? Ja też nie. Osoby pracujące jako pomoc czy obsługa klienta muszą mieć wysokie umiejętności słuchania aktywnego by zrozumieć problem klienta i móc go jak najszybciej rozwiązać. Zarobki pracowników help desk są bardzo różne i zależne od zakresu wymaganej wiedzy i branży. Mogą ledwie przekraczać najniższą krajową, a mogą być i powyżej średniej.

5. Barman

Opowieści o żalących się znad kieliszka klientach to wcale nie mit. Barman narażony jest na słuchanie tego typu opowieści w zasadzie codziennie. I nie chodzi o to by doradzał czy reagował. Ma po prostuj słuchać i co jakiś czas polać kolejną banię. Osoby bez dystansu i umiejętności słuchania nie sprawdzą się w tej pracy – a na pewno nie dadzą rady wytrzymać z nietrzeźwym i skłonnym do zwierzeń klientem o 5 rano. Niestety zarobki barmanów są w naszym kraju jeszcze dość marne – zawodu tego nie ceni się bowiem aż tak mocno, jak na to zasługuje.

6.Duchowny

Bycie osobą duchowną nie jest w pełni zawodem – choć są osoby, które z roli tej już się wypisywały. Jedno jest jednak pewne. Jeśli osoba duchowna chce być oparciem dla innych musi umieć wysłuchać, zrozumieć, być obok. Do tego empatyczne słuchanie jest konieczne.

7. Sufler

Praca suflera wymaga idealnego słuchu i świetnej pamięci. Musi stale na bieżąco słuchać tego co mówią aktorzy, by wiedzieć w którym miejscu sztuki są w danym momencie i w razie czego podpowiedzieć.

8. Doradca finansowy

Co ma wspólnego słuchanie z doradcą finansowym? Otóż dobry doradca przede wszystkim swego klienta słucha. I na podstawie tego co usłyszy i jakie pytania zada – czyli czego się dowie, jest w stanie stworzyć dla niego odpowiednią ofertę. Bez umiejętności słuchania i bez chęci do tego by t robić w tym zawodzie nie ma czego szukać. A zarobki? Dla dobrych doradców idą w dziesiątki tysięcy. Kiepscy, robią z tej pracy zaledwie kolejny punkt w CV.

9. Stroiciel instrumentów muzycznych

Stroiciel zdecydowanie musi umieć słuchać. W zasadzie słuch absolutny jest wymogiem. Niestety, obecnie zawód stroiciela jest coraz rzadszy – należy jednak do najmniej stresujących zawodów na świecie – może warto go rozważyć?

10. Krytyk muzyczny

Czy krytyk muzyczny musi lubić słuchać? Ależ oczywiście. I tym razem nie chodzi tu o słuchanie ludzi lecz muzyki, ale przyznacie sami, że bez zamiłowania do dźwięków nie da się pracować w tym charakterze. Krytyk muzyczny najczęściej pracuje dla mediów, analizując i oceniając nowości płytowe, koncerty. Osoby o pokrewnych zainteresowaniach bywają też łowcami talentów.

Zarobki niestety są bardzo różne – niestety najczęściej krytyk nie jest zatrudniany w pełnym wymiarze godzin (na etat) dlatego trudno podać ujednolicone stawki.

Tagi: