Ile chce zarabiać absolwent kierunku ekonomicznego?

Wiemy, że osoby z inżynierskim doświadczeniem chcą wysoko wyceniać swoją wiedzę również w kontekście oczekiwanych zarobków. A jakie oczekiwania mają studenci kierunków ekonomicznych?

ConQuest Consulting przeprowadził po raz trzeci ankietę wśród studentów kierunków ekonomicznych pytając ich o plany zawodowe i postrzeganie swojej przyszłości. Badaniem objęto około 800 studentów. Ile chcą zarabiać jako absolwenci? Stawki o jakich marzą (albo przynajmniej jakie przewidują studenci) wahają się od 2289 zł netto (studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławi) do 3135 zł netto (studenci SGH). Są to stawki korporacyjne – ci, którzy chcą pracować w MSP mierzą nieco niżej (ale niewiele). Kwotą 217 zł zadowolą się studenci kierunków marketingowych, a ci, którym marzy się praca w doradztwie biznesowym chcą pracować za 2990 zł.

Po uśrednieniu wszystkich danych okazało się, że typowy i statystyczny absolwent kierunku ekonomicznego powie na rozmowie kwalifikacyjnej, że chce zarabiać 2665 zł netto miesięcznie. Oczywiście to statystyka. I najprawdopodobniej – poza dużymi miastami i korporacją – takie zarobki nie będą realne. Choć bądźmy szczerzy – mniejsze wcale nie pozwalają na to, by się usamodzielnić.