Wywiad rekrutacyjny z Twoimi przyjaciółmi?

Czy kandydat może kłamać podczas rozmowy kwalifikacyjnej? A jakże! To, czy rozmówca zorientuje się, że kandydat mija się z prawdą zależy już od doświadczenia i wiedzy osoby prowadzącej rozmowę. Są jednak osoby lepsze w kłamaniu niż inne. Zachwycają rekruterów, a potem klops – pracownik miał być wspaniały a jest zaledwie przeciętny. Jak temu zaradzić? Może zapytać o opinie jego znajomych?

Taka metodę wykorzystuje (za pomocą Facebook’a) Agencja Full Service R/GA z Wielkiej Brytanii. Agencja ta dostaje każdego roku dziesiątki zgłoszeń na staże. Jak wybrać tą właściwą osobę? Jak znaleźć perłę? Otóż pracownicy agencji stwierdzili, że o ile kandydaci mogą się wybielać i kreować, o tyle przyjaciele i znajomi kandydata będą bardziej skłonni do szczerości, zwłaszcza wtedy, kiedy pod opinią podpisują się swoim nazwiskiem. Zatem zrobiono specjalną aplikację, która umożliwia umieszczenie trzech pytań na tablicy kandydata, skierowanych do jego znajomych. Rekrutacja odbywala się na podstawie tego, co o kandydacie odpowiedzieli jego znajomi.

Przykładowe pytanie brzmiało np. tak „Jakie są trzy najlepsze cechy kandydata X” , a jego znajomi i przyjaciele odpowiadali to, co uważali za stosowne. Udział w takiej rekrutacji (która nazwano rekrutacją społeczną) na pewno wymagał dużej odwagi od kandydatów – w końcu poddawali się ocenie swoich znajomych. Musieli nie tylko im zaufać, ale również wziąć na barki ryzyko tego, że myślą o sobie inaczej niż oceniają ich znajomi.

Na filmiku możecie poznać trzech zwycięzców rekrutacji:

Czy poddalibyście się takiej ocenie znajomych? Mielibyście odwagę, by wziąć udział w takim procesie rekrutacyjnym?