Twój szef myśli, że jest wyższy niż jest w rzeczywistości

Czy Twój przełożony jest wyższy czy niższy od Ciebie? Jeśli tylko ma poczucie władzy i siły (a który szef jej nie ma) to jest przekonany o tym, że jest wyższy niż jest w istocie!

Osoby, które czują się potężne – w psychicznym rozumieniu, czyli mają władzę i są przekonani o swojej sile psychologicznej – przeszacowują swój wzrost fizyczny uważając, że są wyżsi niż w istocie są.

Z badań, które przeprowadził Michelle M. Duguid z Uniwersytetu w Waszyngtonie wynika, że osoby które czują w sobie „moc” uważają, że rzeczy które ich otaczają (i ludzie) są mniejsi niż w rzeczywistości. Z tego porównania wynika wrażenie, że sami są nieco wyżsi.

Wiele badań psychologicznych potwierdziło, że statystycznie osoby wysokie zarabiają więcej, częściej dochodzą do wysokich stanowisk i globalnie są bardziej znaczący niż osoby niskie. Po raz pierwszy udowodniono jednak odwrotność tej tezy – czyli fakt iż władza i poczucie bycia osobą potężną przekłada się na poczucie bycia wysokim (a przynajmniej nieco wyższym).

Czy ma to jakieś znaczenie dla naszej pracy? W zasadzie nie – chyba, że macie kompleks niskiego wzrostu – w takiej sytuacji warto pracować nad rozwojem swojej kariery. Kiedy już będziecie kierownikami czy szefami są szanse, że wasz niski wzrost nie będzie wam przeszkadzał, będzie się wam bowiem wydawało, że jesteście wyżsi.

źródło:psychologicalscience.org