Trzeba się wysypiać!

Macie tyle pracy, że siedzicie w biurze do późna? A może dorabiacie i w efekcie pracujecie po kilkanaście godzin na dobę? Uważajcie na rozregulowanie rytmu dobowego –może się ono niekorzystnie odbić na waszym zdrowiu!

Owady, których rytm dobowy jest rozchwiany (naukowcy wywołują takie stany w sposób sztuczny, w laboratoryjnych warunkach) żyją o połowę krócej, mają zmiany w mózgu oraz spadają im funkcje motoryczne. Wprawdzie mamy mózgi i organizmy nieco bardziej skomplikowane niż muchy (przynajmniej w większości), ale nie znaczy to, że rozregulowanie naszego rytmu nie ma na nas wpływu – ma i owszem. Może skończyć się zaburzeniami snu, stanami depresyjnymi, osłabieniem funkcji poznawczych (szczególnie niebezpieczne dla zawodów w których przy dekoncentracji występuje zagrożenie zdrowia – np. kierowców czy robotników na wysokościach).Dla kobiet ważny może być też fakt, że rozregulowany rytm dobowy to również gorszy stan skóry i większa ilość zmarszczek.
Rozregulowany rytm dobowy wpływa również na jakość naszego snu, który staje się płytki i nie wystarcza do pełnego zregenerowania organizmu. W efekcie budzimy się zmęczeni i pracujemy mniej efektywnie. Koło się zamyka, kiedy zarywamy kolejną noc, by zdążyć z projektem.

Co zatem można zrobić pracując więcej niż typowe 8 godzin dziennie?