Testy psychometryczne w rekrutacji – błędy rekruterów

testy psychologiczne1 Testy psychometryczne w rekrutacji – błędy rekruterówPrzy wielu procesach rekrutacyjnych wykorzystywane są testy psychometryczne, zwane popularnie przez kandydatów testami psychologicznymi. W dobrych rękach, jest to narzędzie diagnostyczne, które niesie sporo informacji – nie tylko o tym, którego kandydata wybrać, ale również o tym, jak potem postępować z nim w pracy. Niestety wiele osób rekrutujących – według Talent Q (międzynarodowej firmy rekrutacyjnej) popełnia błędy prowadząc rekrutację przy użyciu testów i tym samym podejmuje błędne decyzje rekrutacyjne. Jakie to błędy?

Talent Q – międzynarodowa agencja rekrutacyjna postanowiła sprawdzić w jaki sposób rekruterzy korzystają z testów psychologicznych. Przypomnijmy, że z tego narzędzia korzystać może jedynie psycholog i to on ma nie tylko uprawnienia, ale też wiedzę niezbędną do prawidłowej interpretacji testu (tak, możecie wymagać okazania dyplomu poświadczającego wykształcenie od osoby, która was rekrutuje). W ramach analizy okazało się, że rekruterzy popełniają cztery podstawowe błędy podczas korzystania z testów psychologicznych w rekrutacji:

 • nie tłumaczą kandydatom w wystarczający sposób tego, dlaczego kandydat proszony jest o wypełnienie testu i jak wynik badania ma się do stanowiska pracy i decyzji rekrutacyjnej (czyli mówiąc wprost nie mówią po co stosują ten, a nie inny test)
 • nie dopilnowują tego, by dać kandydatowi informację zwrotną po teście (zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i w zasadzie każdej organizacji psychologów, osoba, która została poddana badaniu psychometrycznemu ma prawo wiedzieć „co jej wyszło”)
 • nie prowadzą scentralizowanej bazy danych wyników kandydatów, przez co kandydaci wielokrotnie podczas różnych rekrutacji wypełniają ten sam test, co ich zwyczajnie frustruje
 • nie wyjaśniają kandydatom powodów odrzucenia ich kandydatury, przez co kandydaci bardzo często uważają, że nie dostali pracy bo „źle wypadli na teście” (a na teście nie można źle wypaść).

To wszystko składa się na niechęć kandydatów poszukujących pracy do udziału w rekrutacji na której są wykorzystywane testy psychologiczne, do obawiania się testów i nie rozumienia powodów dla których to narzędzie jest tak ważne i co dla osoby rekrutującej oznacza jego wynik.

Źródło:personneltoday.com

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Testy psychometryczne w rekrutacji – błędy rekruterów”

 1. KasiaK napisał(a):

  Na szczęście są portale , gdzie znajdują się całkiem przyzwoite testy, utworzone przez psychologów i tam otrzymuje się informację zwrotną

 2. jola napisał(a):

  Może piszącego ten tekst należałoby wysłać na test z języka polskiego. Brak znajomości podstawowych zasad pisowni! Ale ktoś do tej pracy przyjął autora 🙂

 3. Testy napisał(a):

  Gdyby ktoś chciał poćwiczyć testy psychometryczne https://www.surveymonkey.com/s/tqability

 4. kalak napisał(a):

  W artykule zapomniano o rzeczy najważniejszej, mianowicie firmy rekrutacyjne bardzo często korzystają ze stworzonych przez siebie „testów”. Narzędzia te często nie zostały sprawdzone pod względem trafności (czy test rzeczywiście mierzy co ma mierzyć) czy rzetelności (jak dokładne jest narzędzie). Innymi słowy, nie są to prawdziwe testy psychologiczne, a zwykłe nic nie mierzące ankietki stworzone przez osoby, którym wydaje się, że na podstawie ich bubli można cokolwiek stwierdzić o badanym. Nie wspominając już o braku norm, czy kryteriów. Widziałam przykłady takich „potworków” i to naprawdę przerażające dla osoby, która ma z psychometrią styczność. Najbardziej współczuję osobom, które padają ofiarą takich diagnoz. Nic dziwnego, że zaufanie do testów psychologicznych i samych psychologów raczej nie jest duże.