Testy psychometryczne w rekrutacji – błędy rekruterów

Przy wielu procesach rekrutacyjnych wykorzystywane są testy psychometryczne, zwane popularnie przez kandydatów testami psychologicznymi. W dobrych rękach, jest to narzędzie diagnostyczne, które niesie sporo informacji – nie tylko o tym, którego kandydata wybrać, ale również o tym, jak potem postępować z nim w pracy. Niestety wiele osób rekrutujących – według Talent Q (międzynarodowej firmy rekrutacyjnej) popełnia błędy prowadząc rekrutację przy użyciu testów i tym samym podejmuje błędne decyzje rekrutacyjne. Jakie to błędy?

Talent Q – międzynarodowa agencja rekrutacyjna postanowiła sprawdzić w jaki sposób rekruterzy korzystają z testów psychologicznych. Przypomnijmy, że z tego narzędzia korzystać może jedynie psycholog i to on ma nie tylko uprawnienia, ale też wiedzę niezbędną do prawidłowej interpretacji testu (tak, możecie wymagać okazania dyplomu poświadczającego wykształcenie od osoby, która was rekrutuje). W ramach analizy okazało się, że rekruterzy popełniają cztery podstawowe błędy podczas korzystania z testów psychologicznych w rekrutacji:

To wszystko składa się na niechęć kandydatów poszukujących pracy do udziału w rekrutacji na której są wykorzystywane testy psychologiczne, do obawiania się testów i nie rozumienia powodów dla których to narzędzie jest tak ważne i co dla osoby rekrutującej oznacza jego wynik.

Źródło:personneltoday.com