Postaw na karierę – 5 noworocznych postanowień

Wprawdzie minęły już dwa tygodnie od Nowego Roku, ale to właśnie teraz dobrze jest zrewidować swoje noworoczne postanowienia – część z nich już przecież zdążyła się zdezaktualizować nieprawdaż? Może warto zatem powziąć nowe – związane z karierą i jej rozwojem? 5 naszych propozycji postanowień na Nowy Rok, by pod koniec 2012 roku nie zorientować się, że stoimy w tym samym miejscu,w którym jesteśmy teraz i … nadal nie jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy.

1.Zwiększę swoje kompetencje

Im większe mamy kompetencje, tym większe szanse na lepszą pracę, bądź awans. Spróbuj dowiedzieć się od swojego przełożonego, co musisz zrobić by móc awansować. Jakich umiejętności twardych lub miękkich jeszcze Ci brakuje. Sprawdź też oferty pracy w konkurencyjnych firmach i przyglądnij się wymaganiom. Może jesteś w stanie dzięki szkoleniom i zdobywaniu określonych certyfikatów zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy. Możliwości jest teraz sporo, wiele szkoleń jest bowiem dotowanych Unijnie i zapłacisz za nie 20% wartości (a często są zupełnie bezpłatne). Z czego się szkolić? Najlepiej z tych obszarów, które bezpośrednio wiążą się z Twoim stanowiskiem pracy lub są w stanie przybliżyć cię do pracy Twoich marzeń. Kompetencje możesz też zwiększyć w obszarze niezależnym od Twojej pracy, zdobywając dzięki temu drugi zawód, na który w przyszłości się przerzucisz lub będziesz mógł zarabiać dodatkowo. Jeśli szukasz obszaru na dorobienie znajdź taki obszar, w którym zatrudnia się freelancerów (sprawdzisz to na serwisach poświęconych pracy w wolnych zawodach – np. zleceniaprzez.net)

2.Będę więcej zarabiał

Narzekasz, że twoja wypłata nie starsza do pierwszego? Zamiast narzekać, zacznij działać. Ustal plan dzięki któremu, za rok będziesz zarabiał więcej. Możesz to osiągnąć na kilka sposobów:

Zastanów się co jest w Twojej sytuacji realne (np. jeśli plany budżetowe firmy w której pracujesz nie przewidują wzrostu wynagrodzenia, pozostają ci inne opcje niż podwyżka). Nawet jeśli Twój przełożony nie zechce dać ci podwyżki od razu, dopytaj go o to, co musisz zrobić, by na podwyżkę w firmie zasłużyć i kiedy będzie możliwa ponowna ewaluacja Twojej pracy i podjęcie decyzji czy podwyżka ci się należy. Jeśli w Twojej macierzystej firmie nie będzie to możliwe, zawsze możesz wysłać kilka CV i sprawdzić, czy inna firma nie otworzy szerzej portfela. Zawsze pozostaje też praca dodatkowa – jeśli zamiast podwyżki szef zaproponuje bardziej elastyczne formy pracy, tego, że więcej pracujesz nawet możesz nie zauważyć.

3.Polubię swoją pracę

Nie jesteś w stanie zmienić pracy, bo na rynku nie ma zapotrzebowania na takich specjalistów jak Ty? Cóż, może zatem czas polubić swoją pracę – odnaleźć w niej takie elementy, które pozwolą ci z radością przychodzić rano do pracy. Jak to zrobić? Najpierw musisz zastanowić się nad tym, co tak naprawdę powoduje, że Twojej pracy nie lubisz. Szef? Zadania? Współpracownicy? Kiedy już zidentyfikujesz problem, będzie ci łatwiej zastanowić się co możesz zmienić, a na co nie masz wpływu i co musisz zaakceptować. Wieczne narzekanie i frustracja na pewno nie przełoży się na zmniejszenie stresu. Spróbuj znaleźć w swojej pracy te elementy, które cię cieszą i skup się na nich. Może te obszary można poszerzyć?

4.Zadbam o siebie w pracy

Dodatkowe kilogramy? Zadyszka na schodach? Coraz częstsze bóle kręgosłupa? Oto efekty pracy (najczęściej biurowej). Jeśli o siebie nie zadbasz, za jakiś czas możesz tego srogo żałować. Warto zatem zastanowić się nad tym, jakie nawyki, które uskuteczniamy w pracy źle wpływają na nasz organizm a zwrotnie na nasze samopoczucie. Może warto zmienić dietę i dzięki niej mieć więcej energii i zgubić dodatkowe wałeczki tłuszczu? Ograniczyć kawę i zwrócić uwagę na to jak siedzimy? Być może inwestycja na wiosnę w rower czy karnet na siłownię byłby najlepszym rozwiązaniem dla poprawy kondycji? Ci, którzy palą, mogą też spróbować rzucić palenie – odbije się to korzystnie nie tylko na Twoim zdrowiu, ale również na podejściu pracodawcy. Coraz częściej doceniają oni osoby niepalące w swoich zespołach.

5.Ustalę cele

Jednym z największych problemów osób, które stale nie awansują i ciągle narzekają na swoją pracę jest brak celu, do którego dążą. Niby chcemy mieć dobrze płatną i ciekawą pracę, ale jednocześnie gnuśniejemy na słabo opłacanych stanowiskach w kiepskich firmach. Nie rozwijamy się, nie walczymy o to, by zapewnić sobie lepszą pracę w przyszłości. Oczywiście cel globalny w postaci stwierdzenia „będę mieć za rok lepszą pracę” nie jest najszczęśliwiej sformułowany. Nie wiadomo bowiem jak się do realizacji takiego celu zabrać. Dlatego też, kiedy już sformułujesz cel ogólny, zastanów się jak rozbić go na cele szczegółowe, które będziesz realizować krok po kroku. Postaraj się, by Twoje cele były rozpisane zgodnie z zasadą SMART, czyli były realistyczne, jednoznaczne, mierzalne, istotne i określone w czasie. Szczególnie ważne, jest w przypadku rozwoju własnego, osadzenie celów w czasie (np. zrobię nowe CV do 1 lutego, zapiszę się na kurs prawa jazdy do 15 marca itd.) -bez tego, plany – nawet najlepsze- mogą lec w gruzach.

Postanowień noworocznych można mieć więcej. Wcale nie jest tez powiedziane, że decyzje dotyczące zmiany aktualnego stanu rzeczy można podejmować tylko w Nowym Roku, zatem powodzenia.

Tagi: