Plotki mogą być korzystne

plotkowanie praca Plotki mogą być korzystneBiurowe plotkary piętnowane są przez pracowników i w zasadzie nie ma osób, którym nie przeszkadza plotkowanie. Jednocześnie, plotki żyją a my dajemy im siłę przez to, że się nimi w kuluarach i przy ekspresie dzielimy. Dlaczego to robimy? Bo plotki niosą też korzyści – tak przynajmniej twierdzą naukowcy.

Jakie pozytywy niesie ze sobą plotka? Otóż zdaniem naukowcow z Berkley plotka spełnia trzy ważne i pozytywne funkcje:

  • Pozwala zredukować stres
  • Reguluje negatywne zachowanie podmiotu plotki (czyli jeśli mówimy o tym, że ktoś zrobił cos nieodpowiedniego, to zachowanie tej osoby – bo przecież prędzej czy później o plotce się dowie – ulega zmianie)
  • Zapobiega wykorzystywaniu (poprzez ujawnianie w ramach plotki informacji, które pozwolą drugiej osobie uniknąć krzywdy – np. plotki o redukcji etatów pozwalaja przygotować się psychicznie do utraty pracy i choć owocują zwiększonym lękiem, który czasem może być nieuzasadniony, to jeśli plotka okaże się prawdą, pracownicy będą bardziej przygotowani).

Plotki pełnia tez ważną społeczną funkcję – pozwalają ostrzegać innych przez osobami nieszczerymi i niegodnymi zaufania (zarówno poprzez informacje zawarte w plotce, jak i poprzez obserwowanie plotkarzy, którym po prostu nie ufamy).
Nie zachęcam do plotkowania, ale może warto jednak przyznać, że plotka to nie samo zło.

Źródło: berkeley.edu

Dodaj komentarz

One Response to “Plotki mogą być korzystne”

  1. leddy napisał(a):

    Myślę, że plotkować można, lecz z umiarem. Plotkuje przecież każdy, tego nie da się uniknąć 🙂 Ważne tylko, żeby z tym nie przesadzać, bo zbyt intensywne plotkowanie może doprowadzić do pewnych nieprzyjemności.