Anonimowe CV sposobem na zapobieganie dyskryminacji?

maska CV Anonimowe CV sposobem na zapobieganie dyskryminacji? Ponad 100 brytyjskich firm zgodziło się na przeprowadzenie pilotażowego programu przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnianiu. Będą przyjmować CV bez danych dotyczących szkoły jaką ukończył kandydat oraz bez danych personalnych.

W CV, które docierać będzie do firmy nie będzie nazwiska kandydata (dzięki temu nie będzie wiadomo czy jest to mężczyzna czy kobieta oraz czy jest to emigrant, a jeśli tak, to jakiego pochodzenia). Nie będzie też nazwy szkoły (a jedynie poziom wykształcenia i jego kierunek), by nie dyskryminować tych, którzy nie studiowali na topowych uczelniach.

Do firm, które zgodziły się na rządową propozycję walki z dyskryminacją dołączyli najwięksi brytyjscy pracodawcy i bardzo znane marki – takie jak Coca-Cola czy Tesco. Według Government’s Business Compact (porozumienia między rządem brytyjskim a organizacjami komercyjnymi), takie działanie pomoże zrównać szanse i wszystkim odnaleźć się na rynku pracy. Czy rzeczywiście?

O ile jeszcze usuwanie nazwiska z CV może mieć sens, o tyle zastanawiająca jest zasadność usuwania szkoły. Przede wszystkim dlatego, że to właśnie młodzi ludzie, wybierając uczelnie kierują się jej prestiżem i wartością na rynku pracy. Na lepsze, bardziej oblegane uczelnie dostać się trudniej a i z utrzymaniem się na studiach nie jest łatwo – czy ma więc sens działanie, które pokazuje „jest nam wszystko jedno jaką szkołę skończyłeś?” Jedynym sensownym wyjaśnieniem tego kroku zdaje się być szansa dla tych, którzy pilnie się uczyli i choć skończyli uczelnie o niskim poziomie kształcenia, na własną rękę zdobyli potrzebne kompetencje.

Jak myślicie – czy u nas takie działanie z usuwaniem z CV nazwiska mogłoby pomóc kandydatom na rynku pracy? Może pozwoliłoby na częstsze zatrudnianie kobiet?

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Anonimowe CV sposobem na zapobieganie dyskryminacji?”

  1. praca rybnik napisał(a):

    Najnowsze oferty pracy Rybnik i okolice.

  2. Ann napisał(a):

    Masz duże doświadczenie zawodowe na stanowisku kierowniczym ale nie masz wyższego wykształcenia to portal InfoPraca odrzuca wszelkie oferty pracownika, który jest zainteresowany taką oferta pracy.
    To jest dyskryminacja ze strony portalu InfoPraca i do tego w Polsce!!!To pracodawca ma prawo wyboru osób a nie bezduszny portal !!!