15 pytań rekrutacyjnych zakazanych w Google

Google należy do tych firm, w których chciałoby pracować najwięcej osób. Świetne warunki, niezła pensja, opieka na każdym calu i wypasione biura – któż by tego nie chciał? Byle kto jednak dostać się do potentata nie może – proces rekrutacji jest żmudny i długi. Sama rozmowa kwalifikacyjna w Google urosła już do kategorii niemalże mitycznych opowieści. Zagadki, które kandydaci mieli otrzymywać na rozmowie kwalifikacyjnej, zostały jednak tak naprawdę zakazane.

Gayle Laakmann McDowell, osoba która piastowała w Google funkcję inżyniera oprogramowania oraz rekrutera na swoim blogu odmitologizowała rekrutację w Google. Dziwaczne pytania, z których słynęło Google zostały zakazane przez zarząd i choć nadal zdarzają się na rekrutacjach pytania nietypowe, które mają sprawdzić pomysłowość, logikę myślenia, czy procesy analizy, to wiele najsłynniejszych pytań nie jest już zadawanych. Oto – dzięki businessinsider.com lista 15 zakazanych pytań od Google:

 1. Jak wiele piłeczek golfowych zmieści się w szkolnym autobusie?
 2. Jak wiele zapłaciłbyś za umycie wszystkich okien w Seattle?
 3. Wyobraź sobie kraj, w którym pożądani są tylko chłopcy. Każda rodzina chce syna i matka zachodzi tyle razy w ciąże aż nie pojawi się syn – jaka jest proporcja kobiet do mężczyzn w tym kraju?
 4. Zaprojektuj plan ewakuacji San Francisco
 5. Dlaczego studzienki ściekowe są okrągłe?
 6. Ile jest na całym świecie tunerów do pianina?
 7. Ile razy w ciągu dnia, wskazówki zegarka nakładają się na siebie?
 8. Czym jest martwa wołowina? (tu chodzi o liczbę 3735928559 zapisaną w układzie szestnastkowym – DEAD BEEF)
 9. Mężczyzna wjechał swoim samochodem do hotelu i stracił fortunę. Co się stało?
 10. Musisz sprawdzić, czy twój kolega ma twój aktualny numer telefonu, ale nie możesz poprosić go o informację wprost. Musisz przekazać mu wiadomość na kartce. Wiadomość będzie przekazywana przez innego pracownika. Napisz ją tak, by Twój kolega ją rozkodował, ale jednocześnie pracownik przenoszący korespondencję nie odczytał Twojego numeru telefonu.
 11. Jesteś kapitanem statku pirackiego. Twoja załoga ma głosować nad podziałem złota. Jeśli przynajmniej połowa piratów nie stanie po twojej stronie – umrzesz. Jak podzielisz złoto by zarobić i przeżyć?
 12. Masz 8 piłek. 7 waży tyle samo, jedna jest nieco cięższa. Jak ją zidentyfikujesz mając do dyspozycji wagę i tylko dwa ważenia?
 13. Masz dwa jajka i stoisz przed 100 piętrowym budynkiem. Jajka mogą być bardzo kruche (tak że rozbiją się zrzucone z parteru) lub bardzo twarde (nie da im rady nawet 100 piętro). Oba jaja są identyczne. Jak oszacować z którego piętra możesz bezpiecznie zrzucić jajko nie rozbijając go? (ile rzutów jajkami musisz wykonać? w procesie dedukcji możesz rozbić dwa jajka)
 14. Wyjaśnij pojęcie bazy danych w trzech zdaniach 8 latkowi
 15. Zostałeś skurczony do rozmiarów ołówka i wrzucony do szklanego blendera, który ruszy za 60 sekund – co robisz?

Chcecie rozwiązań? Wymyślcie je sami. A jak nie dacie rady, to odpowiedzi znajdziecie tu.