Praca na freelansie – rozliczenie za efekt czy czas pracy?

Masz dość pracy od 8.00 do 16.00? Nie czujesz się wystarczająco bezpiecznie pracując dla jednego pracodawcy, który może cie zwolnić i w efekcie pozostaniesz bez środków do życia? Chcesz spróbować pracy na własny rachunek, ale nie masz jeszcze pomysłu lub odwagi na to by prowadzić rozbudowaną firmę? Opcją jest freelans – czyli praca tzw. wolnego strzelca. Jak jednak rozliczyć taką pracę? Zarówno pod kątem własnych zarobków jak i obaw ze strony klientów?

Pracując na etacie najczęściej jesteśmy wynagradzani za pracę, którą wykonujemy w określonej jednostce czasowej (np. 8 godzinnego dnia pracy). Mamy wprawdzie premie, niekiedy plany zadań do wykonania (np. plany sprzedażowe), ale w większości przypadków nasza podstawa nie zależy bezpośrednio od tego ile spraw załatwimy w poniedziałek a ile w środę. Pracodawca płaci za nasz czas. W przypadku zadaniowego czasu pracy sprawa wygląda nieco inaczej – pracodawca płaci nam za wykonane zadania, niezależnie od tego ile czasu nam zajęły – jeśli jesteśmy szybcy, mamy więcej czasu dla siebie. Jeśli powolni, pracujemy dłużej. Jeśli pracodawca chce nam dołożyć zadanie, najczęściej musi je dodatkowo wycenić, co nie ma miejsca w przypadku pracy etatowej (o ile tylko zmieścimy się z realizacją w wyznaczonym czasie pracy).

W przypadku pracy na freelansie również – w zależności od tego co robimy i z jakim typem klienta mamy do czynienia możemy rozliczać się za efekt oraz za czas pracy. Jakie plusy i minusy mają obie formy rozliczeń i jak patrzą na nie klienci?

Rozliczenie za efekt pracy (projekt)

Praktycznie w każdym działaniu jakie możemy wykonywać jako wolny strzelec jesteśmy w stanie rozliczać się za efekt naszej pracy. Czy jesteśmy programistą, copywriterem, księgową, przedstawicielem handlowym, doradcą finansowym, stolarzem czy tłumaczem, nasza praca ma określony wynik. Efekt, który możemy wycenić.

Jacy klienci preferują rozliczanie się za efekt pracy?

Najczęściej są to osoby, które wiedzą czego chcą i jaki efekt chcą osiągnąć. Nie chcą ponosić ryzyka związanego z trudną do przewidzenia efektywnością pracy freelancera (czy jest szybki czy wolny, uda mu się zrealizować projekt czy nie). Nie potrzebują stałego kontaktu, nie mają potrzeby ciągłej kontroli współpracownika.

Plusy i minusy rozliczania się za efekt:

Plusy:

Minusy:

Co musisz wiedzieć, by móc rozliczyć się za efekt?

Rozliczanie za czas pracy

Jacy klienci preferują rozliczanie się z freelancerem za czas pracy?

Najczęściej są to klienci, którzy sami rozliczają się ze swoimi klientami w ten sposób lub dopiero wchodzą na drogę pracy z freelancerem i obawiają się tego, że przepłaca za projekt, a sami nie potrafią oszacować czasu pracy potrzebnego do jego realizacji. Często są to osoby z dużą potrzebą kontroli, które chcą „wynająć” pracownika w określonych godzinach czy interwałach czasowych. Tą formę preferują też osoby, którym zależy na stałym wsparciu lub doradztwie, które nie chcą marnować czasu na ciągłe ustalanie stawek.

Plusy i minusy rozliczania się za czas pracy:

Plusy:

Minusy:

Co musisz wiedzieć, by móc rozliczać się za czas pracy?

Jeśli dopiero wchodzisz na rynek pracy jako freelancer spróbuj pracy w obu modelach rozliczeń wynagrodzenia i sprawdź w którym czujesz się lepiej. Warto też być uważnym na oczekiwania klienta i dobierać formę rozliczenia tak, by klient był zadowolony (ale byśmy my nie byli stratni finansowo).

Warto również dopytać freelancerów działających w naszej branży o sposoby rozliczeń , a nawet o stawki. Psucie rynku poprzez konkurencyjność cenową odbije się w efekcie niekorzystnie na Twoich zarobkach oraz ilości wolnego czasu, którego będzie tym mniej im tańszym freelancerem będziesz (oraz im bardziej niekorzystny dla siebie model rozliczeń wybierzesz).

Jeśli wśród czytelników mamy freelancerów prosimy o komentarze i uwagi.

Tagi: