Najmniej stresujące zawody w 2011 roku

Jak co roku, serwis Careercast przeprowadził analizę w zakresie najbardziej wolnych od stresu zawodów. Pod uwagę zostało wziętych sporo czynników –od wynagrodzenia przez ilość pracy w ciągu dnia, po perspektywy bezrobocia. Jakie zawody uznano za względnie bezstresowe?

  1. Audiolog – praca spokojna, choć wymagająca uważności i koncentracji. Nieźle płatna
  2. Dietetyk – do minusów należ zaliczyć  prace w weekendy, która ma czasem miejsce oraz ewentualne trudności z niezbyt miłymi klientami. Ogólnie jednak praca niezbyt stresująca i dająca satysfakcję.
  3. Inżynier oprogramowania – niezła kasa, spokój i cisza w biurze, świetne perspektywy zatrudnienia
  4. Programista – również dobre zarobki i perspektywy rozwoju i nowych opcji na karierę
  5. Higienistka dentystyczna – krótsze godziny pracy oraz niezłe perspektywy zatrudnienia. W Polsce zawód jeszcze niezbyt popularny (w USA o zęby dba się jednak znacznie bardziej niż u nas)
  6. Logopeda – praca z dziećmi bywa frustrująca, ale zapotrzebowanie na specjalistów rośnie. W USA (jako że ranking przeprowadzano właśnie w tym kraju) jest to też całkiem popłatny zawód
  7. Filozof – stresu prawie zero, ale perspektywy rozwoju? W naszym kraju raczej nie jest to najmniej stresujący zawód. Trudno nawet oczekiwać, ze filozof, poza uczelnią prace w zawodzie w Polsce znajdzie.
  8. Matematyk – pracować może w wielu obszarach – od edukacji po inżynierię i IT. W Polsce, matematyka ma być jednym z zamawianych kierunków edukacji. Tylko zarobki u nas jeszcze nie powodują życia bez stresu.
  9. Opiekun osób starszych – coraz większe zapotrzebowanie na tego typu specjalistów oraz wyższe zarobki, jako że specjalistów jest mniej niż potrzeba powodują, że żyje się (za granicą) takim osobom całkiem nieźle. Wymagający są jednak zarówno podopieczni, jak i często jest to praca powyżej 8 godzin dziennie.
  10. Chiropraktor (kręgarz)– praca przy biurku, brak ruchu i aktywności fizycznej owocuje coraz częstszymi schorzeniami kręgosłupa. Perspektywy rozwoju finansowego zatem są spore. Minus? Praca jest ciężka fizycznie i często również zajmuje więcej niż 8 godzin dziennie.
Tagi: