Pracownicy mobilni mniej śpią niż „stacjonarni”

Praca w systemie elastycznym,która umożliwia dopasowanie godzin pracy do innych codziennych zajęć i pasji to teraz coraz częściej oczekiwany przez pracowników przywilej. Niestety, mimo tego iż w teorii pracownicy, którzy są mobilni powinni mieć więcej czasu dla siebie i swojej rodziny, mają go mniej dla swojego zdrowia.

Z badań, które w kilkunastu krajach przeprowadził na pracownikach mobilnych iPass wynika, że pracownicy, którzy pracują zdalnie śpią mniej niż ich koledzy pracujący w określonych godzinach pracy. Do tego mniej ćwiczą i cierpią emocjonalne katusze, jeśli są z daleka od swojego smartfonu (60% z nich potrafi obudzić się w nocy, by sprawdzić czy nie przyszły nowe wiadomości).

Pracownicy mobilni pracują też dłużej – i to całkiem sporo – w pracy spędzają średnio o 240 godzin rocznie więcej niż ich koledzy pracujący „stacjonarnie”. Dla 35% z nich sprawdzanie skrzynki pocztowej jest pierwszą rzeczą, którą robią po obudzeniu (nawet jeszcze zanim pójdą do toalety).

W ramach badań wyodrębniono też grupę pracowników, których nazwano „hiperpodłączonymi” – to osoby, które są pod telefonem 24 godziny na dobę i są gotowe odebrać maila o każdej porze dnia i nocy.

I co? Dalej chcecie pracować zdalnie?