Zmienne zawodowe priorytety kobiet

Co jest najważniejsze w pracy dla kobiety? Zadowolenie z pracy czy kasa? I jak ma się to do tego, na co zwracają uwagę mężczyźni? Być może to nasze priorytety, drogie Panie, sprawiają że nadal zarabiamy mniej niż nasi koledzy.

W ramach amerykańskiego projektu Nowa Praca, badacze przebadali zarówno mężczyzn jak i kobiety, pytając obie grupy o zawodowe priorytety. Zaczynamy podobnie – w wieku około 20 lat i mężczyźni i kobiety chcą by ich praca była ciekawa i interesująca. Wraz z wiekiem nasze oczekiwania wobec pracy zaczynają się zmieniać. U mężczyzn, w wieku około 25 roku życia, zaczyna się „parcie na kasę” – czyli praca ich marzeń powinna oczywiście być ciekawa, ale również dobrze płatna. Kobietom zaś, tak szybko na pieniądzach nie zależy. Zaczynają patrzeć na swój etat pod kątem zarobków dopiero około 35 roku życia – wcześniej stawiają na rozwój i na to, by swoją pracę lubić.

Jaki może być efekt takich priorytetów? Otóż badacze twierdzą, że to właśnie być może właśnie ze względu na priorytety kobiety zarabiają mniej. Na początku swojej kariery, podczas gdy mężczyźni szarpią się o podwyżki i lepiej płatne prace, kobiety nie zwracają na to aż takiej uwagi. W efekcie, kiedy już im na kasie zależy, to są daleko w tyle, a i w czasie rozwoju, mniej odważnie walczą o podwyżki.

Co sądzicie o takiej tezie? Może być prawdziwa? I pytanie do Pań – czy naprawdę na początku kariery wynagrodzenie nie było aż tak ważne, czy to jedynie domena Amerykanek?