Text neck – kolejne zagrożenie zdrowia pracą i cywilizacją

tablet Text neck – kolejne zagrożenie zdrowia pracą i cywilizacjąIle dziennie SMSujesz? Jak długo siedzisz przed komputerem lub tabletem? Korzystasz z mobilnych aplikacji? Jeśli nie zadbasz o właściwą postawę za kilka lat możesz dość zabawnie wyglądać.

Nowoczesne technologie jakich używamy i w pracy i poza pracą – smartfony, tablety, netbooki, laptopy mają wpływ nie tylko na nasze wzrok czy układ nerwowy (zespół cieśni nadgarstka). Mogą też sprawić, że za kilka – kilkanaście lat będziemy nieco bardziej podobni do Quasimodo.

Text neck, to anglojęzyczna nazwa (polskiej chyba jeszcze nie ma – jak ktoś zna, to proszę się podzielić) na schorzenie wywołane nadmiernym korzystaniem ze smartfonów i innych mobilnych urządzeń. Nie tyle może chodzi o korzystanie ile o niezwracanie uwagi na postawę ciała. Otóż nie wiem czy zauważyliście jak wygląda charakterystyczna postawa osoby SMSującej. Głowa pochylona jest do przodu, a broda skierowana ku dołowi. Podobnie wyglądamy przy netbooku lub tablecie. Kręgarze uważają, że jeśli nie będziemy prostować głowy, to degeneracja kręgów odpowiadających za połączenia głowy z szyją zaowocuje tym, że tak już nam na stałe zostanie. Ależ będziemy wtedy urodni, nie sądzicie?. Zwłaszcza, że często przy tej postawie pochylamy również ramiona do przodu, powabnie zaokrąglając plecy.

Może w ramach profilaktyki spróbujemy w pracy pisać na netbooku tak jak Pani z powyższego zdjęcia?

Dodaj komentarz

One Response to “Text neck – kolejne zagrożenie zdrowia pracą i cywilizacją”

  1. Gacek says:

    Wiecie co, szwaczki pracowały w takiej pozycji godzinami dziennie (tak samo wiele innych zawodów). A te które ja znam to raczej tak nie wyglądają. Smsujemy i siedzimy przy tablecie mniej. Jeżeli już chodzi o to, że nam taka postawa zostanie, to raczej przykurcz mięśni mógłby to spwododwać, a nie degeneracja kręgów bo musiałbyby zmienić swój kształt.
    A ten nadgasrstek, to raczej nędzne zachęcanie du kupna myszki za 150zł i klawiatury za 400zł.