Serwis pracy tylko dla LGB?

Osoby homoseksualne i biseksualne miewają trudności w znalezieniu pracy, jeśli otwarcie przyznają się do swojej orientacji seksualnej. Nie jest to sytuacja typowa jedynie dla naszego kraju, ale w zasadzie dla całego świata. Z tego powodu, brytyjska organizacją walcząca o prawa LGB – Stonewall, uruchomiła serwis z ofertami pracy kierowany stricte do tej grupy społecznej. Czy to dobry pomysł?

Na uruchomionym przez organizację serwisie znajdą się oferty pracy kierowane do osób homoseksualnych i biseksualnych. Nie są to żadne „odmienne” oferty pracy – swoje ogłoszenia umieszczają takie organizacje jak Barclays, BP czy Credit Suisse. Różnica polegać ma na tym, że pracodawcy, którzy umieszczą w serwisie swoje ogłoszenia otwarcie mówią „tak, jesteście mile widziani w naszej firmie”. Osoby LGB, które zdecydują się kandydować na któreś z oferowanych wakatów będą jednak dzięki temu miały jasność, że ich orientacja seksualna jest w pełni akceptowana przez firmy i nie czekają ich szykany ani trudności związane ze swoją odmiennością – wobec większości – seksualną.

Czy tworzenie takich serwisów jest zasadne? Z jednej strony pozwala na pokazanie firmie, że jest tolerancyjna, a osobom homoseksualnym ułatwia znalezienie pracy. Z drugiej, podkreślanie tego, że aplikować mogą również osoby homoseksualne w pewnym sensie tworzy kolejną barierę i zamiast zacierać różnice- eksponuje je.

Źródło:hrmagazine.co.uk