Relokacja za granicę możliwa w miesiąc

Ile czasu zajęłoby wam przygotowanie do wyjazdu za granicę do pracy? Z badań przeprowadzonych przez Grafton Recruitment (Global Skills Mobility) wynika, że jesteśmy dość szybcy – ponad połowa badanych, potrzebowałaby na przeprowadzkę zaledwie miesiąca.

Mobilność i gotowość do wyjazdu za granicę to również kwestia wielu przygotowań. Trzeba zakończyć obecne zobowiązania zawodowe, przygotować się do życia w nowym kraju (dopełnić wszelkich formalności). Dla wielu osób jest to również kwestia rozłąki z rodziną i przyjaciółmi. Mimo iż załatwiania sporo, jesteśmy dość mobilny. 19% z nas byłoby w stanie przeprowadzić się do innego kraju w ciągu dwóch tygodni. 40% potrzebowałoby na to miesiąca. Zaledwie 8% badanych, na podjęcie decyzji o przeprowadzce i  załatwienie wszelkich spraw przed wyjazdem potrzebowałaby więcej niż kwartał.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Grafton jesteśmy nie tylko mobilni, ale również gotowi na to by nie tylko zarobkować w nowym kraju, ale również zamieszkać w nim na stałe – jeśli odpowiadałyby nam warunki pracy, prawie 62% badanych mogłoby przeprowadzić się za granicę na okres bezterminowy. Co piąty badany nie planowałby jednak emigracji na dłużej niż 1-2 lata. (21,3%). To spora zmiana w stosunku do pierwszych wyjazdów za chlebem, gdzie priorytetem emigrantów zarobkowych było wyjechać na kilka lat i wrócić z kapitałem.