Odrobina stresu w pracy jest potrzebna!

Wydawałoby się, że stres w pracy jest zawsze przeszkadzający. Jak się jednak okazuje, jego umiarkowana ilość sprawia, że nasza praca wydaje się nam ciekawsza i mamy poczucie lepiej spędzonego dnia w pracy niż wtedy, kiedy nie mamy stresu wcale…

Z badań przeprowadzonych na 1300 dorosłych i pracujących osobach (przez brytyjską firmę ubezpieczeniową UnumProvident ) wynika, że aż 41% z tych, którzy są najbardziej zadowoleni ze swojej pracy, odczuwa w pracy umiarkowany poziom stresu. Ku odmianie, 23% z tych którzy byli najmniej zadowoleni ze swojej pracy, nie odczuwa w niej stresu wcale, a swoją pracę uznają jednocześnie za nudną.

Oczywiście, umiarkowany stres odczuwa 41% zadowolonych pracowników – autorzy badań nie powiedzieli jednak, co odczuwa pozostała większość – czy mają oni stresu malutko czy też jest on przytłaczający – co by bowiem nie mówić, nie tylko stres decyduje o tym, że nam w pracy źle (lub dobrze).

Choć stres potocznie uważa się za czynnik negatywny, to mamy tak naprawdę dwa rodzaje stresy – dystres – czyli ten, który działa na nas negatywnie. Eustres to zaś stres dobry – który sprawia, że chce się nam działać. Jest ograniczony w czasie i choć wpływa również na nasz organizm (np. podnosi nam ciśnienie) to nie niesie ze sobą aż tak negatywnych skutków jak dystres.

A wy wolicie mieć odrobinę napięcia w pracy, czy jednak niekoniecznie?