Obowiązki zawodowe i edukacja najbardziej przekłamane w CV

klamanie cv Obowiązki zawodowe i edukacja najbardziej przekłamane w CVKłamiecie w CV? Sporo kandydatów kłamie. Czy managerowie którzy rekrutują zdają sobie z tego sprawę? Office Team, amerykańska firma rekrutacyjna, zapytała managerów o to, jak często ich zdaniem kandydaci kłamią w CV.

8% kierowników uważa, że żaden kandydat nigdy w CV nie skłamał. To dość optymistyczny sposób patrzenia na kandydatów. Prawie drugie tyle, ku odmianie,  (7%) uważa, że kandydaci kłamią bardzo często. Co trzeci manager uważa, że kandydaci kłamią w CV dość często (36%) a prawie połowa że niezbyt często (48%) – ogólnie zatem można stwierdzić, że , managerowie w USA mają pozytywną opinię na temat mówienia przez kandydatów do pracy nieprawdy w CV.

A jak na tą samą sprawę zapatrują się pracownicy? Zapytani o to, czy znają kogoś kto skłamał w CV okazało się, że co piąty pracownik (21%) taka osobę zna. Najczęściej nieprawda w CV dotyczy zakresu obowiązków (58%) oraz edukacji (34%) . Na trzecim miejscu znalazły się daty zatrudnienia -24%.

A czy wy znacie jakiegoś aplikacyjnego kłamczuszka? A może sami rozmijacie się z prawdą?

źrodło:office team

Dodaj komentarz

4 Responses to “Obowiązki zawodowe i edukacja najbardziej przekłamane w CV”

 1. justi says:

  Ja mam prawdziwe CV,nie ma tam żadnych kłamstw

 2. Tomek says:

  Znam osoby, które trochę naciągają w cv, ale czy to jest takie dziwne, skoro od absolwentów studiów dziennych wymaga się kilkuletniego doświadczenia!?

 3. Ireneusz says:

  Kłamstwo za kłamstwo. w końcu rekrutujący także kłamią w zakresie terminów i innych detali, obiegowe kłamstwo to: “zostanie pan poinformowany nawet w przypadku negatywnego wyniku rekrutacji”. Nazwy oferowanych stanowisk także stają się kłamstwami. Znacząca większość po obu stronach jest więc siebie warta. Nawet w tym serwisie istnieją oferty podmiotów które mimo pozytywnie zakończonego procesu rekrutacji ostatecznie nie czynią nic a podane dane kontaktowe i siedziba firmy są nieaktualne.
  Po drugiej stronie są setki CV z kradzionymi kompetencjami, nadmuchane do rozmiarów układu słonecznego.
  Posiadanie realnych danych w CV (nie daj boże ze zbyt dużymi kompetencjami) czy bycie rzetelną firmą jest nobilitujące jednak w bezmiarze kłamstw traci znaczenie. Zawsze niezależnie od strony będziemy postrzegani jako potencjalni kłamcy.
  Tylko gdzie logika w rozmowach kłamców z kłamcami?
  Na potrzeby artykułu winno się więc przedstawić stanowisko obu stron ale nie w odniesieniu do stronniczego tematu a w odniesieniu do strony przeciwnej i dlaczego tak się dzieje.
  Warto się zastanowić czy potrzebujemy tylko odpowiedzi czy prawdy w temacie.

 4. enKage says:

  Wystarczy poczytac kilka ogłoszeń rekrutacyjnych, by znaleźć jeszcze większych kłamczuszków 🙂 Porównanie sekcji “opis stanowiska” z “wymagania” niejednokrotnie pozwala wysnuc odpowiednie wnioski jeszcze przed rozmową, nawet w tzw. renomowanych firmach.

  PS Nie zapominając o tym, że “atrakcyjne wynagrodzenie” jest w 99,9% kłamstwem w przypadku połączenia z frazą “szukamy zmotywowanych kandydatów”.