Nowe, niższe zasiłki dla bezrobotnych?

niski zasilek Nowe, niższe zasiłki dla bezrobotnych? Polska Konfederacja Pracodawców Polskich Lewiatan postuluje zmiany w zakresie przyznawania zasiłków dla bezrobotnych. Zasiłek przysługiwałby krócej a do tego był niższy – dzięki temu bezrobotni mieliby być bardziej zmotywowani do tego, by szukać zatrudnienia. Poza tym, wprowadziłoby to też dodatkowe oszczędności.

Według postulatów PKPP Lewiatan, maksymalny okres przez który bezrobotny mógłby otrzymywać zasiłek wynosiłby 6 miesięcy, a nie jak obecnie 12 miesięcy (średnio czas szukania pracy przez bezrobotnego, to teraz 10,2 miesięcy – bezrobotni którzy mieszkają na obszarze, w którym stopa bezrobocia w dniu 30 czerwca roku poprzedzającego dzień nabycia prawa do zasiłku nie przekraczała 150 % przeciętnej stopy bezrobocia w kraju, pobierają go obecnie też przez 6 a nie 12 miesięcy).

Krótszy okres pobierania zasiłku miałby zmotywować bezrobotnych do bardziej aktywnego szukania pracy. Poza tym, wprowadziłby oszczędności na tych bezrobotnych którzy pracując na czarno rejestrują się tylko po to, by mieć ubezpieczenie społeczne.

PKPP Lewiatan chce wprowadzić również zmiany w wysokości zasiłku. W pierwszych 3 miesiącach pobierania zasiłku jego wysokość byłaby równa 25% płacy minimalnej plus 15% wynagrodzenia indywidualnego (średniej z zarobków bezrobotnego w okresie pracy). W kolejnych 3 miesiącach wynosiłaby odpowiednio 15% minimalnej krajowej plus 15% wynagrodzenia indywidualnego. Najwięcej na takim układzie straciłyby osoby, które zarabiały najniższą krajową. Otrzymywałyby one przez pierwszy okres wypłacania zasiłku 40% płacy minimalnej, a przez kolejne 3 miesiące 30%. Tak niski zasiłek, również – zdaniem PKPP, byłby motywujący. Czy na pewno?

Dodaj komentarz

6 Responses to “Nowe, niższe zasiłki dla bezrobotnych?”

 1. Piotr says:

  Przepraszam, jak zmotywować bezrobotnego kiedy Pracodawcy szukają 25 latka z 10 letnim doświadczeniem. Może wprowadzić nakaz zatrudniania absolwentów i znieść bezpłatne staże?

 2. robol says:

  Ciekawe czy jak taki biznesmen zbankrutuje to też się ucieszy z niższego zasiłku.
  Najlepiej by było płacić za pracę 1 zł brutto za godzinę, to by były największe kożyści dla budżetu państwa no i jaka motywacja…
  pozdrawiam wszystkich

 3. Szmaragd says:

  Witam.
  To nie jest rozwiązanie, a pomysłodawca to cwaniak, kuty na 4 nogi. Zasiłek powinien być uzależniony WYRAŹNIE !!!! od stażu pracy i w drobnej części od wysokości wynagrodzenia.
  Informacje dedykuję szczególnie Ministrowi Płacy i innym temu podobnym.
  Pozdrawiam
  Szmaragd

 4. @ says:

  Szkoda ze Lewiatan nie postulował kontroli i WYSOKICH kar dla zatrudniających na czarno. Wpływy z tych kart i z podatków których teraz celowo nie płacą pseudo-pracodawcy starczyłyby na zaspokojenie zasiłków dla bezrobotnych i jeszcze więcej.

 5. emigrant says:

  PKPP Lewiatan najchętniej całkowicie zlikwidowałaby zasiłki dla bezrobotnych. Głodujący ludzie przyjmą każdą ofertę pracy…czytaj najniższą.

 6. Bezrobotny says:

  Twierdzenia Lewiatana to czyste idiotyzmy wypowiadane przez ludzi oderwanych od rzeczywistości delikatnie ujmując . Jestem bezrobotnym bez zasiłku . Zrobiłem kurs na kierowce wózków widłowych za własne pieniądze bo urząd pracy rżną głupa i nie chciał mnie przeszkolić do nowego zawodu nawiasem mówiąc do zawodu który wisiał na stronach urzędu pracy jako zapotrzebowanie na pracowników . A ci debile z Lewiatana chcą obniżki skrócenia zasiłków bo bezrobotni się w ten sposób zaktywizują . JA szukam pracy nikt mnie nie chce bo nie mam doświadczenia zawodowego . I w takich okolicznościach zabrać zmniejszyć zasiłki . Lepiej zmniejszy mózgoczaszki tym z lewiatana albo powiększyć mózgi to może przestali by pieprzyć głupoty . A może dacie mi posadkę w lewiatanie zrobicie dobry uczynek zatrudnicie kogoś kto zna życie z życia a nie kolorowych żurnali i nie będzie pieprzył głupot . Jak nasze pluszaki z lewiatana. Słowo Lewiatan jest kojarzone jako potwór gad morski pół wąż pół ryba w judaizmie i w biblii , w literaturze chrześcijańskiej jest przedstawiany jako diabeł niszczący wszystko co stworzył Bóg !. Zatem kim są ludzie z lewiatana , nie trzeba dużej wyobraźni . Banda bogatych zadufanych w sobie dupków uważająca się za pępek świata . Likwidując lewiatana likwidujemy minimum 50% bezrobocia od zaraz .