Myszka, która zbada Twój poziom stresu

Stresujesz się w pracy? Jeśli nie potrafisz już określić jak bardzo Twoja praca cię stresuje (a tak bywa wtedy, kiedy stres przeradza się w chroniczne zaburzenie), przyda ci się na pewno myszka do komputera, którą opracowali naukowcy z Tokyo Metropolitan University, która potrafi zbadać jak bardzo zestresowany jest jej użytkownik.

Jak za pomocą myszki zbadać poziom stresu? Bynajmniej nie przez siłę nacisku na klawisze czy nerwowość ruchów – sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Otóż za poziom stresu w naszym organizmie odpowiadają hormony takie jak np. kortyzol. Naukowcy opracowali korelację pomiędzy poziomem hormonu stresu a stabilnością ciśnienia krwi – na tej podstawie, z 70% skutecznością da się oszacować poziom stresu. Jak zmierzyć ciśnienie krwi myszką? Otóż specjalny czujnik umieszczony na przycisku pod palcem wskazującym, wysyła pulsujące fale podczerwieni, które odbijając się od ciała szacują prędkość przepływu krwi w palcu i dzięki temu, szacowane jest ciśnienie. Porównując jego stabilność z danymi dotyczącymi poziomu kortyzolu we krwi, myszka jest w stanie oszacować poziom stresu. Nieco to skomplikowane, ale podobno działa.

Po co komu taka myszka? Otóż dzięki temu, że mamy informację na temat tego, że jesteśmy pod wpływem stresu, możemy aktywnie działać w kierunku jego zmiany. Największy problem ze stresem polega bowiem na tym, że jeśli występuje stale, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy zestresowani, a informacja o tym, że jest z nami kiepsko, może nam pomóc ten stres okiełznać. Na przykład wyjść na chwilę na spacer lub… rzucić klawiaturą.