Ile pracuje nauczyciel?

nauczyciele1 Ile pracuje nauczyciel? Czy praca nauczyciela jest bardzo zajmująca, czy tez jest to zawód dla tych, którzy 8 godzin dziennie nie chcą i nie zamierzają pracować? Zdania w tym zakresie są podzielone – podobnie jak sposób patrzenia na prace nauczycieli przez społeczeństwo. Niedługo, dostaniemy twarde dane, które raz na zawsze obalą mity i powiedzą wprost ile czasu nauczyciel przeznacza na pracę zawodową.

Z międzynarodowego badania „Education at a Glance 2011″ wynika, że polscy nauczyciele – w porównaniu do swoich koleżanek i kolegów z innych krajów nie są przepracowani. Średnio pracują 489 godzin rocznie. Średnia w Unii to 779 godzin. W USA nauczyciel pracuje 1100 godzin rocznie. Mamy też dużą ilość nauczycieli w przeliczeniu na ilość uczniów. Na ile jednakże badania odzwierciedlają stan faktyczny? W końcu z raportu wynika, że przeciętnie nauczyciel pracuje niespełna 3 godziny dziennie.

Sprawą czasu pracy nauczycieli postanowił zająć się Związek Nauczycielstwa Polskiego. W listopadzie ruszy projekt badawczy, którego wyniki pokażą ile czasu naprawdę na prace przeznaczają nauczyciele – pod uwagę zostanie wzięty więc nie tylko czas spędzony w klasie, ale również na przygotowaniu się do pracy, sprawdzaniu sprawdzianów itd. Badaniem zostaną objęci losowo wybrani nauczyciele z 1300 szkół w całej Polsce. W sumie około 8000 osób. Badanie jest dobrowolne, a nauczyciele, którzy się zgodzą , będą prowadzić również dzienniczek czasu pracy. Badanie zakończyć ma się w październiku 2012 roku, zatem prawdopodobnie dopiero w okolicach grudnia / stycznia 2012 / 13 poznamy odpowiedź na frapujące pytanie „czy nauczyciele w Polsce są przemęczeni i ile czasu poświęcają na pracę zawodową”.

Dodaj komentarz

5 Responses to “Ile pracuje nauczyciel?”

 1. Ola says:

  moj maz pracuje jako nauczyciel i nieprawda jest ze tylko 18h godzin w tygodniu, sa jeszcze stanowiska, przedmioty gdzie pracuje sie min 22h zegarowych, wychodzi o 8 a do domu przychodzi o 17 bo sa jeszcze inne sprawy, klasówki, zebrania, wychowawstwo ( szkola srednia wiec mnostwo problemów0, oczywiscie sa nauczyciele, ktorzy maja wszystko gdzies i po lekcjach zmykaja do domu, ale nie wszyscy , czego dowodem jest praca mego meza po 8-10h dziennie,

 2. Piotr says:

  Dzięki Pani Hall to nauczyciele pracują teraz ponad 12h dziennie w tym część za darmo, a zamiast nauczać muszą przegrzebywać stosy dokumentów. Poza tym nauczyciel nie tylko ma za zadanie “nauczać”, ale niestety również wychowywać. I tutaj rodzi się problem, ponieważ w klasie wystarczy 1 osoba, aby “rozłożyła” lekcje. I jak przeliczyć na godziny walkę nauczyciela z uczeniem, który na pytanie czy ma pracę domową odpowiada: “Nie mam i co wstawisz mi jedynkę?”. A nauczyciel w odwecie nawet nie może takiego delikwenta wyrzucić za drzwi czy do dyrektora bo zaraz dostanie uwagę, że ma złe podejście do ucznia. I tak w kółko. Polsce potrzebne są lepsze reformy w edukacji, a nie badanie dot. przemęczenia :/
  Nie wydaje mi się, aby ów badanie maiło przynieść jakieś oczekiwane wyniki.

 3. Trejder says:

  Zgodnie z treścią artykułu, skoro nauczyciel pracuje 489 godzin rocznie to średnio wychodzi to 3 godziny dziennie. Eldorado, wprost, nie? Wszyscy na nauczyciela! :] Niestety, nie jest to tak różowo. Wprost przeciwnie, jest bardziej gównianie niż większość osób sobie wyobraża!

  Moja żona średnio (bo wiadomo, że są różnice) wychodzi do pracy o 8:00, wraca o 15:00. Do tego codziennie poświęca 1-2 godziny na przygotowywanie i sprawdzenie klasówek, testów, poprawek, olimpiad oraz TONY, ABSURDALNE TONY papierologii, która służy jedynie udowodnieniu, że istnienie kuratorium ma sens. Ponadto, spędza dwa dni w miesiącu po dodatkowe cztery godziny na zebrania, konferencje i inne posiadówki z rodzicami lub dyrektorem oraz co najmniej dwa pełne dni weekendu miesięcznie na wszystko to, czego nie zdążyła zrobić w w/w czasie.

  Jakby komuś było mało, to dodam, że w naszych kochanych szkołach, wśród naszej kochanej młodzieży coraz częściej zdarza się wiele takich rynsztokowych gnid, że za trzy godziny pracy z nimi nauczyciel powinien dostawać dzień wolnego na podreperowanie kondycji psychicznej!

  Nie ukrywam, wcześniej uważałem, że nauczyciele nudzą się w szkole i to bardzo ciekawy zawód. Dziś, nie polecałbym go najgorszemu wrogowi!

 4. gospodarz says:

  nauczyciele to najbardziej leniwa grupa spoleczna w Polsce

  • anita says:

   szanowny panie “gospodarzu” proszę popracować jeden miesiąc jako nauczyciel i wtedy wyrazić swoją opinię