Ile pracuje nauczyciel?

Czy praca nauczyciela jest bardzo zajmująca, czy tez jest to zawód dla tych, którzy 8 godzin dziennie nie chcą i nie zamierzają pracować? Zdania w tym zakresie są podzielone – podobnie jak sposób patrzenia na prace nauczycieli przez społeczeństwo. Niedługo, dostaniemy twarde dane, które raz na zawsze obalą mity i powiedzą wprost ile czasu nauczyciel przeznacza na pracę zawodową.

Z międzynarodowego badania „Education at a Glance 2011″ wynika, że polscy nauczyciele – w porównaniu do swoich koleżanek i kolegów z innych krajów nie są przepracowani. Średnio pracują 489 godzin rocznie. Średnia w Unii to 779 godzin. W USA nauczyciel pracuje 1100 godzin rocznie. Mamy też dużą ilość nauczycieli w przeliczeniu na ilość uczniów. Na ile jednakże badania odzwierciedlają stan faktyczny? W końcu z raportu wynika, że przeciętnie nauczyciel pracuje niespełna 3 godziny dziennie.

Sprawą czasu pracy nauczycieli postanowił zająć się Związek Nauczycielstwa Polskiego. W listopadzie ruszy projekt badawczy, którego wyniki pokażą ile czasu naprawdę na prace przeznaczają nauczyciele – pod uwagę zostanie wzięty więc nie tylko czas spędzony w klasie, ale również na przygotowaniu się do pracy, sprawdzaniu sprawdzianów itd. Badaniem zostaną objęci losowo wybrani nauczyciele z 1300 szkół w całej Polsce. W sumie około 8000 osób. Badanie jest dobrowolne, a nauczyciele, którzy się zgodzą , będą prowadzić również dzienniczek czasu pracy. Badanie zakończyć ma się w październiku 2012 roku, zatem prawdopodobnie dopiero w okolicach grudnia / stycznia 2012 / 13 poznamy odpowiedź na frapujące pytanie „czy nauczyciele w Polsce są przemęczeni i ile czasu poświęcają na pracę zawodową”.