Czy staż jest płatny? Jak to poznać po ogłoszeniu?

staz bezplatny Czy staż jest płatny? Jak to poznać po ogłoszeniu? Szukając stażu, absolwent ma do dyspozycji dziesiątki ofert. Niekiedy wydaje się, że jest ich więcej niż ofert pracy. Część ogłoszeń wyraźnie precyzuje kwestie wynagrodzenia pisząc, że staż jest bezpłatny. Co jednak w sytuacji, kiedy takiej informacji nie ma? Zapłacą nam czy nie?

Staże dla studentów i absolwentów organizuje wiele firm. Dla jednych jest to metoda na przyuczenie potencjalnego pracownika, inni w ten sposób tworzą bazę przyszłych pracowników, część firm umożliwia naukę na mocy umów z uczelniami, a dla jeszcze innych jest to element tańszej siły roboczej. Choć sporo staży jest bezpłatnych, to są również firmy, które płacą młodym ludziom za wykonaną pracę. Rekrutacja na płatne staże przypomina rekrutację do pracy – konkurencja jest spora a i firma, skoro ma płacić, chce wybrać najlepsze osoby, a w obecnej sytuacji na rynku pracy ma z czego wybierać.

Ze względu na to, że staży płatnych jest mniej, firmy, które je organizują, informują o tym w ogłoszeniu. Jest to element budowania wizerunku pracodawcy oraz zachęta dla osób, które nie są w stanie lub nie chcą uczyć się (i pracować) za darmo. Jeśli zatem czytamy ogłoszenie o stażu i nie ma w nim mowy o wynagrodzeniu (nie ma tez napisane, że staż jest bezpłatny), to i tak, na 99,9% możemy być pewni, że oferta dotyczy stażu bezpłatnego. Płatnym bowiem, firma by się pochwaliła. Oczywiście zawsze można do firmy zadzwonić i dopytać, jednak praktyka mówi, że raczej nie usłyszymy iż chcą nam zapłacić.

Dodaj komentarz

4 Responses to “Czy staż jest płatny? Jak to poznać po ogłoszeniu?”

 1. Ja studiując ogłoszenia z mojego miasta zauważyłam, że gdy mamy do czynienia ze stażem bezpłatnym to jest on nazywany praktyką (1-3 miesięcy), natomiast nazwa staż dotyczy niewiele dłuższej pracy np. na zasadzie finansowania przez Urząd Pracy, Unię Europejską lub przez samą firmę. Często też przedłużeniem praktyki może być płatny staż.

  Dam przykład ogłoszeń jednej firmy zajmującej się rekrutacją do pracy za granicą co do których się zastanawiam
  ogłoszenie nr 1: bezpłatna praktyka, ogłoszenie nakierowane na studenta
  ogłoszenie nr 2: staż (bez napisania o bezpłatności i nakierowania na studenta)
  Ciekawa jestem czy w tym wypadku staż też będzie bezpłatny 🙂
  Niestety nie mogę więcej zacytować, bo ogłoszenia wygasły. Oczywiście jest możliwość, że to ogłoszenie na to samo bezpłatne stanowisko (tym bardziej, że firmy rekrutacyjne często biorą darmowych praktykantów), ale wydźwięk wydaje się inny.

 2. emigrant says:

  Wystarczy zadzwonić i zapytać… Dla kogoś kto skończył wyższe studia to nie jest jakiś wielki problem – ponoć taka osoba powinna mieć “wyższe wykształcenie” czyli zwyczajnie umieć myśleć ROTFL

 3. Już dziś rano miałam odpowiedź 😉 Ponieważ sama zgłosiłam chęć odbycia stażu, to już wiem, że ma on być płatny, z tym, że samemu trzeba załatwić sobie sprawę finansowania z urzędem pracy na co w tym roku nie ma szans..

 4. absolwent says:

  Staże bezpłatne to jest idiotyzm polskiego kraju…
  Nigdy tego nie zrozumiem i nie zaakceptuję,bo pracować za darmo nikt nie chce. KASA SIĘ LICZY,nie oszukujmy się i koniec z tą skromnością…