Chciałbyś stołek swojego szefa?

Czy marzy ci się zajęcie miejsca twojego przełożonego? Choć dla wielu pracowników rozwój zawodowy rozumiany jako awans jest ważny, zaskakująco mało osób chciałoby zająć miejsce swojego przełożonego.

OfficeTeam – agencja pracy tymczasowej, przeprowadziła w USA sondaż na pracownikach, pytając ich, czy byliby zainteresowani objęciem stanowiska swojego bezpośredniego szefa. Takie fantazje ma jednak jedynie co piaty pracownik (21%). Zdecydowana większość – 76%, takim awansem nie byłaby zainteresowana. (3% nie mogło się zdecydować).

Objęciem stanowiska swojego szefa zainteresowani byli bardziej ludzie młodzi – w grupie pracowników do 34 lat, w rolę przełożonego chciałoby wcielić się 35% pracowników. Wraz z wiekiem chęć przejęcia obowiązków swojego managera spada.

Z czego wynika taka niechęć do awansowania na stanowisko „oczko” wyżej? Czyżby z cenienia swojego przełożonego? 65% osób uważa, że nie byliby w stanie wykonywać zadań kierowniczych lepiej niż robi to ich przełożony. 28% uważa, że byłoby lepszymi szefami. 7% nie ma pewności czy byliby lepsi, czy może jednak gorsi.

Bycie kompetentnym przełożonym to nie tylko konieczność rozumienia celów biznesowych firmy i ogarniania tematów którymi zajmują się podwładni, ale również konieczność świetnego zarządzania zespołem. Oczywiście, nie każdy kierownik takie cechy posiada. Jak myślicie – czy wy je macie? Chcielibyście zastąpić swojego kierownika?