Wiedza o zarobkach kolegi kusi

Chcielibyście wiedzieć ile zarabiają wasi współpracownicy? Z badań Institute of Payroll Professionals wynika, że co szósty pracownik zerknąłby na pasek wypłat kolegi pozostawiony na jego biurku – jeśli tylko wiedziałby, że nikt go na tym nie przyłapie.  A wy zerknęlibyście?

Czy współpracownicy dzielą się wiedzą na temat swoich zarobków? 18% robi to bez większych problemów czy frustracji. Ponad połowa, mówi wprost swoim znajomym i kolegom spoza pracy ile zarabia. Wprawdzie zarobki często bywają w firmach tajne i rzadko kiedy w organizacji panuje pełna transparentność zarobków, ale i tak lubimy wiedzieć czy inni mają więcej, czy mniej.

Tymczasem wiedza na temat zarobków kolegi zza biurka wcale może nie być dla nas taka dobra. Po pierwsze, jeśli okaże się, że zarabiamy mniej, to oczywiście będziemy rozżaleni lub rozzłoszczeni. Zwłaszcza jeśli wykonujemy podobne obowiązki lub mamy przekonanie, że pracujemy lepiej. Nawet jeśli jeszcze do wczoraj byliśmy zadowoleni z naszych warunków finansowych, to dziś, po zobaczeniu paska zarobków kolegi, możemy być w ciemnej otchłani rozpaczy i poczuciu ultra frustracji. Wcale nie lepiej jest, jeśli okaże się, że zarabiamy więcej. Wprawdzie nie czujemy się gorzej, ale jak wykazują badania, humor wcale nam się nie poprawia.  Po prostu nic się nie dzieje. Zatem czy na pewno warto wiedzieć ile zarabia kolega? Zyskać nic na tym nie zyskamy, a możemy stracić – przy zakazie pracę lub przynajmniej dobre samopoczucie. Trzeba tu jednak zauważyć, że niekiedy, gdyby nie wiedza na temat tego ile zarabia kolega, siedzielibyśmy u wykorzystującego nas pracodawcy latami, nie wiedząc, że nasze umiejętności są na rynku znacznie więcej warte. Może zatem wiedzieć warto? Jak uważacie?