Ile zarabia pracownik tymczasowy?

praca tymczasowa1 Ile zarabia pracownik tymczasowy?Praca tymczasowa w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Dla pracodawcy korzyścią jest brak konieczności zajmowania się umowami i elastyczne dopasowanie ilości personelu do potrzeb, a dla agencji zatrudniającej pracowników tymczasowych to zysk. Z perspektywy pracownika, zatrudnienie w agencji pracy tymczasowej też jest korzystne – bo przynajmniej praca jest. Tylko zarobki takie jakieś bez szału.

Z badania Polskiego Forum HR wynika, że średnie zarobki pracownika tymczasowego w Polsce to około 2000 zł miesięcznie brutto (przy założeniu pełnego wymiaru czasu pracy). Niby nie jest źle – w końcu jest to większa stawka niż najniższa krajowa, ale dysproporcje w wynagrodzeniach pracowników tymczasowych są spore.

Wprawdzie 80% pracowników tymczasowych zatrudnionych jest w produkcji, ale coraz częściej zdarza się zatrudniać agencjom również specjalistów IT czy inżynierów. Ci, zarabiają około 35 zł brutto za godzinę pracy, a więc średnia rośnie.

Największy odsetek pracowników tymczasowych stanowią osoby młode – przed 25 rokiem życia. Średnio zarabiają oni 11,58 zł za godzinę (brutto). Nieco lepiej zarabiają osoby po 50 roku życia – 11,90 zł brutto za godzinę. Stawki dla pracowników pomiędzy I25 – 50 rok życia) wynoszą zaś 13,28 zł za godzinę.

Najlepiej zarabia się w województwie mazowieckim (15,20 zł brutto za godzinę), najmniej w warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i lubelskim (10,61 – 11,34 zł brutto za godzinę).

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Ile zarabia pracownik tymczasowy?”

 1. tym-czasówka napisał(a):

  ja po 4 latach pracy w takiej spólce mam umowę na dwa tygodnie… szałł

 2. Jenoa napisał(a):

  Ta fajnie. Tylko jak to sie liczy do emerytury? Coraz wiecej ludzi tak sie zatrudnia. Takze na umowe o dzielo lub umowe-zlecenie. W dzisiejszych czasach nie nalezy byc wybrednym, jasne. Tylko czy ludzie zdaja sobie sprawe z tego – ile dostana na starosc za takie „smieciowe” umowy??? Hmmm…

 3. marcin napisał(a):

  umowa zlecenie to wielkie g. jest to wyzysk pracownika i jakie 2tys miesiecznie…?? 1300 przy dobrych wiatrach przy tym nie ma ubezpieczenia

 4. emigrant napisał(a):

  Ohoho… nawet 35 zł za godzinę pracy dla inżyniera czy specjalisty IT (oczywiście „brutto) – ja jednak wole zarabiać taka kwote w funtach 🙂