Certyfikat znajomości języka mało wiarygodny dla pracodawców

W jaki sposób najlepiej ocenić poziom znajomości języka obcego u kandydata do pracy? Uwierzyć na słowo? Sprawdzić certyfikaty? Przepytać?

Firma edukacyjna Language Abroad przeprowadziła wśród 200 firm sondaż na temat metod weryfikacji znajomości języka wśród kandydatów do pracy. Jak podaje Gazeta, 80% pracodawców w deklaracje kandydatów dotyczące poziomu kompetencji językowych po prostu nie wierzy.

30% pracodawców uznaje za wartościowe certyfikaty potwierdzające znajomość języka. Czy to dużo? Niespecjalnie, skoro pozostałe 70% w papier nie wierzy. Jedna z metod jest sprawdzenie poziomu kompetencji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tak działa 25% pracodawców, przy czym coraz częściej zatrudnia się w tym celu native’a, który sprawdzi lepiej niż osoba rekrutująca poziom biegłości czy znajomość specyficznych struktur (np. idiomów). Oczywiście jest to konieczne tam, gdzie rzeczywiście kandydat będzie pracował w obcym języku przynajmniej częściowo. Poza tym, często istotna jest znajomość słownictwa branżowego – a tu już nie każdy rekruter czy nawet szef może sobie poradzić. Zatem uważajcie – jeśli znajomość angielskiego czy niemieckiego jest rzeczywiście ważna, możecie na rozmowie kwalifikacyjnej spotkać się z osobą biegle władającą językiem która może zacząć zadawać „trudne pytania”.