7 prac wymagających twarzy pokerzysty

Kamienne nerwy i twarz nie wyrażająca prawdziwych emocji – to przykazania w niektórych zawodach. Wprawdzie w każdej pracy, warto zachować profesjonalizm i nie pokazywać swoich własnych emocji nadmiernie (np. wybuchając gromkim śmiechem, płacząc czy pokazując wszem i wobec jak bardzo zdenerwował nas szef), to są takie zawody, w których najlepiej, jeśli twarz pracownika nie wyraża żadnych emocji lub wyraża je w określony sposób. W jakich pracach będziesz musiał zawsze pod ręką mieć „maskę” lub nauczyć się trzymać emocje na wodzy jak rasowy pokerzysta?

1. Lekarz

W swojej pracy lekarz musi zachować profesjonalizm i chłodny obiektywizm Wprawdzie empatia wobec pacjenta jest dobrze widziana, ale lekarz nie może pozwolić sobie na niestosowne uśmiechy w sytuacji dla pacjenta trudnej jak również nie powinien pokazywać wzburzenia czy nadmiernego żalu. Najtrudniej w tej sytuacji mają ci lekarze, do których obowiązków należy również informowanie o szczególnie trudnych sytuacjach – chorobie terminalnej lub śmierci pacjenta.

2. Przedsiębiorca pogrzebowy

To najprawdopodobniej najbardziej wymagający w zakresie zachowania kamiennej twarzy zawód. Poza sytuacją, w której pracownik zakładu pogrzebowego jest sam na sam ze sobą lub innymi pracownikami, nie przystoi mu ani uśmiech ani żart. W zasadzie delikatny cień smutku powinien w standardzie spowijać jego twarz.

3. Specjalista ds. rekrutacji

Taki pracownik, nie zawsze wprawdzie musi zachować powagę, ale podczas prowadzenia wywiadu i rekrutacji musi umieć dopasować swoją mimikę do sytuacji. Radosny rechot podczas spotkania z kandydatem jest niedopuszczalny. (Mimo tego iż kandydaci nierzadko miewają takie pomysły, że trudno się nie roześmiać). Dodatkowym utrudnieniem w pracy osoby rekrutującej jest nie tylko niemożność wybuchnięcia gromkim śmiechem, ale również konieczność zachowania nieprzeniknionego wyrazu twarzy – tak by swoim zachowaniem i miną nie pokazać np. zdziwienia na wieść o oczekiwaniach finansowych kandydata.

4.Krupier

Ten zawód jest wymagający nie tylko ze względu na długie godziny stania przy stole, konieczności błyskawicznego i bezbłędnego liczenia ale również ze względu na konieczność zachowania kamiennej twarzy niezależnie od tego czy klient przegrywa czy wygrywa (i niezależnie od kwot jakie są na stole przegrywane bądź wygrywane). Swoją twarzą, krupier nie może zdradzić żadnych emocji poza uprzejmością – ktoś mógłby bowiem jego delikatny uśmiech odebrać jako sygnał dla gracza, nadmierną zachętę do obstawiania lub nawet korupcję.

5.Pracownik socjalny

Podobnie jak specjalista ds. rekrutacji czy lekarz, pracownik socjalny nie musi być w 100% neutralny, ale jego twarz również nie może wyrażać złości czy irytacji a i radosne emocje nie powinny być nadmiernie reprezentowane. O zachowanie kamiennej twarzy w przypadku tego zawodu jest o tyle trudno, że osoby te spotykają się często zarówno z ludzką krzywdą, jak i sytuacjami wyłudzania czy nadużyć. Nie mogą jednak ani płakać ze swoimi podopiecznymi ani na nich krzyczeć…

6. Dziennikarz

Dziesiątki tematów, konieczność nawiązywania relacji z innymi i przekazywania wiadomości w sposób jak najbardziej neutralny wymagają od dziennikarza również odpowiedniego „nastawienia” wyrażanego mimiką. Prowadząc wywiad czy uczestnicząc w konferencji prasowej dziennikarz nie może pokazać czy lubi lub nie lubi osoby z którą prowadzi wywiad. Jego twarz może mieć wyraz uprzejmego zainteresowania, ale nic ponadto – jego emocje mogą bowiem wpłynąć na uzyskane odpowiedzi i zafałszować informacje, które potem przekazuje w mediach.

7. Prawnik

Mówiąc o zawodach, które wymagają zachowania zimnej krwi i nie pokazywania własnych emocji nie można zapomnieć o prawniku. Niezależnie czy występuje on w roli adwokata, prokuratora czy sędziego, panowanie nad emocjami jest tu kluczowe. Prawnik jednak, w niektórych obszarach swojej pracy (np. jako obrońca czy oskarżyciel) specjalnie manipuluje prezentowanymi przez siebie emocjami, by dodatkowo przekonać ławników oraz sędziego do swojego stanowiska – a taka manipulacja wymaga już precyzji godnej mima.

Czy są jeszcze jakieś prace w których kamienna twarz pokerzysty jest według was konieczna? Podzielcie się uwagami.