Wymaganie doświadczenia w zarządzaniu a szukanie pracy

manager5 Wymaganie doświadczenia w zarządzaniu a szukanie pracy Przeglądając dziennie wiele CV osoba rekrutująca odnosi często wrażenie, że kandydaci nie czytają ogłoszeń rekrutacyjnych dokładnie lub też wzgardzają wytycznymi, które wobec stanowiska umieszcza pracodawca – tak, jakby oczekiwania pracodawcy względem tego, jakie kompetencje ma posiadać zatrudniany pracownik nie były wcale ważne. Najczęściej zdarza się to przy stanowiskach kierowniczych. Około 70% CV (obserwacja własna) otrzymywanych na stanowisko zarządzające, pochodzi od osób, które nigdy w życiu nikim nie zarządzały. Wysyłanie CV na stanowisko kierownicze jeśli doświadczenie w tym aspekcie jest wymagane przez pracodawcę nie ma sensu. Dlaczego?

Pracodawca który wymaga doświadczenia w zarządzaniu zespołem robi to dlatego, że chce mieć pewność, że zatrudniona osoba wie, na czym polegać będą jej obowiązki i podczas rozmowy kwalifikacyjnej będzie w stanie opowiedzieć:

 • jaki ma styl zarządzania
 • w jaki sposób nadzoruje i kontroluje pracowników
 • jakich sposobów motywacji używa
 • jak rozwiązuje konflikty w zespole
 • z jakimi osobami jej się najlepiej a z jakimi trudno pracuje

Jest też w stanie zaproponować (już pracując):

 • sposoby motywacji
 • sposoby wzbudzania efektywności
 • metody rozliczania pracy pracowników itd.

Osoba która nie posiada doświadczenia managerskiego nie jest ani w stanie odpowiedzieć na te pytania, ani efektywnie na stanowisku pracować. Nie wie bowiem jak motywować czy dyscyplinować. Jedynie się jej wydaje , jak można to robić. A od tego, co się nam wydaje, to sprawnego wykonywania obowiązków jest daleka droga i większość pracodawców nie będzie chciała płacić wynagrodzenia za „próbowanie” i „może dam radę”.

Oczywiście są stanowiska kierownicze na które szanse mają osoby bez doświadczenia – nie jest ono wtedy wymagane w ogłoszeniu (a jedynie np. mile widziane). Najczęściej jednak, kierownicze stanowisko obejmuje się przez rekrutacje wewnętrzną czyli awans wewnątrz firmy. Są też osoby, które mimo iż formalnie nie piastowały stanowisk kierowniczych, pełniły w organizacji taką rolę – to jednak podkreślają wtedy w CV.

Warto zatem przeczytać dokładnie ogłoszenie i odpowiadać na te, na które rzeczywiście spełniamy kwalifikacje.

Dodaj komentarz

3 komentarze to “Wymaganie doświadczenia w zarządzaniu a szukanie pracy”

 1. Gacek napisał(a):

  Uwagi słuszne. Ale trzeba popatrzeć z drugiej strony. Często pracodawcy stawiają niejasne wymagania lub stawiają poprzeczkę b.wysoko (np. biegle dwa języki, wykształcenie wyższe i oferują pracę na poziomie sekretarki).
  Często również pracodawcy nie umieją czytać CV i zaprosić na rozmowę naprawdę wartościowe osoby.
  pozdrawiam Gacek

 2. ilona napisał(a):

  No, tak ale żeby mieć doświadczenie, to chociaż raz trzeba być takim kierownikiem, ale nikt nie daje szans by nim zostać! Nikt się nie rodzi z funkcją dyrektora czy kierownika, trzeba nim zostać, jeśli pracodawca da taką szansę i nikt jej nie daje. Z resztą na każde inne stanowiska oczekuje się doświadczenia, ale jak je zdobyć, to jest jakieś błędne koło drodzy pracodawcy!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. ŻE CO NIBY?? napisał(a):

  Typowe ogłoszenie: „Zatrudnię magazyniera, wymagania: 10-letnie doświadczenie, wyższe studia kierunkowe (doktorat mile widziany), biegle języki hiszpański i francuski, orzeczenie o niepełnosprawności mile widziane, Zarobki 1300 brutto. TYKI POZIOM PREZENTUJECIE DRODZY PRACODAWCY….