Wymaganie doświadczenia w zarządzaniu a szukanie pracy

Przeglądając dziennie wiele CV osoba rekrutująca odnosi często wrażenie, że kandydaci nie czytają ogłoszeń rekrutacyjnych dokładnie lub też wzgardzają wytycznymi, które wobec stanowiska umieszcza pracodawca – tak, jakby oczekiwania pracodawcy względem tego, jakie kompetencje ma posiadać zatrudniany pracownik nie były wcale ważne. Najczęściej zdarza się to przy stanowiskach kierowniczych. Około 70% CV (obserwacja własna) otrzymywanych na stanowisko zarządzające, pochodzi od osób, które nigdy w życiu nikim nie zarządzały. Wysyłanie CV na stanowisko kierownicze jeśli doświadczenie w tym aspekcie jest wymagane przez pracodawcę nie ma sensu. Dlaczego?

Pracodawca który wymaga doświadczenia w zarządzaniu zespołem robi to dlatego, że chce mieć pewność, że zatrudniona osoba wie, na czym polegać będą jej obowiązki i podczas rozmowy kwalifikacyjnej będzie w stanie opowiedzieć:

Jest też w stanie zaproponować (już pracując):

Osoba która nie posiada doświadczenia managerskiego nie jest ani w stanie odpowiedzieć na te pytania, ani efektywnie na stanowisku pracować. Nie wie bowiem jak motywować czy dyscyplinować. Jedynie się jej wydaje , jak można to robić. A od tego, co się nam wydaje, to sprawnego wykonywania obowiązków jest daleka droga i większość pracodawców nie będzie chciała płacić wynagrodzenia za „próbowanie” i „może dam radę”.

Oczywiście są stanowiska kierownicze na które szanse mają osoby bez doświadczenia – nie jest ono wtedy wymagane w ogłoszeniu (a jedynie np. mile widziane). Najczęściej jednak, kierownicze stanowisko obejmuje się przez rekrutacje wewnętrzną czyli awans wewnątrz firmy. Są też osoby, które mimo iż formalnie nie piastowały stanowisk kierowniczych, pełniły w organizacji taką rolę – to jednak podkreślają wtedy w CV.

Warto zatem przeczytać dokładnie ogłoszenie i odpowiadać na te, na które rzeczywiście spełniamy kwalifikacje.