Pracownicy zmianowi częściej cierpią na zaburzenia snu

Chroniczne zmęczenie, stałe podirytowanie i wysoki poziom stresu – oto cena jaką płacą za pracę pracownicy zmianowi. Co czwarty cierpi na zaburzenia snu wywołane pracą w godzinach nocnych lub pracą do późna w nocy.

Men’s Health Network (MHN) przeprowadziło badania nad jakością snu u osób, które pracują zmianowo. Okazuje się, że mimo dbania o to by pracownik zmianowy miał wystarczająco dużo odpoczynku i przerwy między zmianami, to nieregularny tryb pracy oraz częsta praca w nocy i w późnych godzinach nocnych owocuje trudnościami z zachowaniem właściwej higieny snu, co w efekcie prowadzi do jego zaburzeń. Poważne zaburzenia jakości snu stwierdzono o 25% pracowników.

W przypadku zaburzeń snu pomóc może kontakt z lekarzem, który oceni stopień zaburzeń i pomoże wprowadzić takie zmiany w życie pracownika, by efekty pracy zmianowej nie były aż tak wyniszczające. Jednak pracownicy niechętni są odwiedzaniu lekarza z powodu nadmiernego zmęczenia. 61% z nich nie miałoby wprawdzie oporów by pójść do lekarza z objawami grypy, ale już ze zmęczeniem niekoniecznie. Wielu pracowników zmianowych nie kojarzy nawet swoich trudności ze snem czy złym samopoczuciem z pracą i jej trybem.