Opis doświadczenia w Liście Motywacyjnym

Dziś miałam okazję poprawiać List Motywacyjny, który w ramach pomocy koleżeńskiej przesłał mi znajomy. Wśród różnych drobniejszych potknięć, najważniejszym, który skutecznie niwelował atrakcyjność i skuteczność owegoż listu, był fakt dość szerokiego opisania doświadczenia zawodowego i kompetencji kandydata – zupełnie nie związanych ze stanowiskiem pracy na jakie osoba się ubiega.

W każdej pracy potrzebny jest jakiś określony zestaw umiejętności i cech osobowościowych. Najważniejsze z nich opisane są w ogłoszeniu rekrutacyjnym publikowanym przez pracodawcę. Czytając ogłoszenie, często uświadamiamy sobie „O! Spełniam wszystkie kryteria! Napiszę!” – problem w tym, że tego iż owe kryteria spełniamy, nie potrafimy udowodnić w dokumentach aplikacyjnych.

Oczywiście, jeśli Twoje doświadczenie zawodowe idealnie odpowiada ogłoszeniu (np. pracodawca oczekuje dwóch lat doświadczenia w sprzedaży a tym masz 2,5 roku w tej samej branży) to kwesta Listu Motywacyjnego jest drugorzędna – prawdopodobnie i tak zaproszą cię na rozmowę. Jeśli jednak kandydujesz na stanowisko na którym nie masz doświadczenia, lub jest to doświadczenie pośrednie, to koniecznie wykorzystaj List Motywacyjny właściwie, czyli opisz cechy i doświadczenia, które będą na stanowisku pracy przydatne.

Prościej będzie na przykładzie. Wyobraźmy sobie, że pracodawca szuka regionalnego przedstawiciela handlowego do branży HoReCa, a my pracowaliśmy do tej pory w telemarketingu, na promocjach jako hostessa oraz jako kelnerka. Opisywanie swojego doświadczenia pod kątem Posiadania szerokiej znajomości rynku usług finansowych dzięki pracy w telemarketingu, umiejętności obsługi klienta dzięki pracy jako hostessa i kelnerka i chęci do nauki i zdobywania nowych doświadczeń – zaowocuje wylądowaniem naszej aplikacji w koszu. To samo doświadczenie można jednak opisać jako: praca w gastronomii daje mi wiedzę na temat funkcjonowania branży HoReCa, dzięki czemu mam jasność jak, kiedy i z kim rozmawiać o ofercie handlowej dla lokalu – będę więc w stanie efektywnie układać plan dnia pracy., w pracy telemarketera, w ciągu 6 miesięcy pracy 2 razy zdobyłam wyróżnienie dla najlepszego sprzedawcy i pozyskałam wyższą niż średnia ilość klientów – co w trudnej branży finansowej nie jest zadaniem prostym. To doświadczenie przekonuje mnie, że posiadam kompetencje sprzedażowe, nawet w sytuacji w której kontakt z klientem mam jedynie telefoniczny. Moje umiejętności i  doświadczenia zdobyte w pracy hostessy i kelnerki – czyli umiejętność perswazji oraz pokorę i szacunek dla klienta, wraz z asertywnością, która na stanowisku PH jest niezbędna mam jasność, że praca przedstawiciela w tej właśnie branży to zawód w którym mogę się z sukcesami realizować.
Regionalny zasięg stanowiska, jest czymś co bardzo mi odpowiada – prawo jazdy posiadam bezwypadkowo od 8 lat.
– widzicie różnice? Każde zdane dotyczy stanowiska przedstawiciela w tej właśnie branży – nie magazyniera, nie nauczyciela, nie sekretarki czy asystentki.

Brak umiejętności opisania powodów dla których pracodawca ma dać szanse właśnie tobie, jest najczęstszym powodem odrzucania aplikacji, która nie wpasowuje się idealnie w oczekiwania dotyczące doświadczenia. Jeśli cały List Motywacyjny dotyczyć będzie stanowisk i doświadczeń nie związanych ze stanowiskiem na jakie kandydujesz, to co się dziwisz, że nie oddzwaniają?