Ludzie zastąpieni robotami

O fabryce Foxconn w Chinach na pewno słyszeliście – to to miejsce, w którym produkuje się podzespoły i urządzenia dla niemalże wszystkich marek – Apple, HP, Samsung itd. Fabryka Foxconn znana jest też ze słynnej sprawy samobójstw spowodowanych nadmiernym obciążeniem w pracy. Teraz zarząd fabryki stwierdził, że poczynią inwestycję, w ramach której, będzie można większość pracowników zwolnić. Wymieni się ich na roboty.

Jak na razie w Foxconn „pracuje” 10.000 robotów. W ciągu najbliższych trzech lat ich liczba ma zwiększyć się do miliona. Wprawdzie roboty będą odpowiadać na za najprostsze czynności, ale i tak zaowocuje to zwolnieniem setek osób. Nawet jeśli jednak ludzie ci, będą z rozpaczy popełniać samobójstwo – nie będą już pracownikami fabryki i statystyki „śmiercionośnego miejsca pracy” spadną.

Zarząd Foxconn podjął decyzję o zwiększeniu udziału robotów w firmie, ze względu na wysokie koszty pracy robotników, którzy coraz śmielej domagają się kolejnych podwyżek. Inwestycja w automatykę, choć spora – z perspektywy czasu po prostu się opłaca. I to by było na tyle rewolucji w  środowiskach robotniczych w Chinach. Pracownikom nie pasowały niskie pensje? To nie będą ich mieć wcale.