7 Roślin do biura, które oczyszczają powietrze

Wprawdzie wszystkie rośliny oczyszczają powietrze, ale niektóre – według badań NASA mogą usuwać z powietrza substancje szkodliwe. W takie właśnie rośliny powinniśmy inwestować, jeśli chcemy, by w naszym miejscu pracy było miło,przyjemnie, a mikroklimat sprzyjał pracy. Co zatem kupić i postawić przy biurku?

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat nie potrzebuje zbyt wiele światła i można go podlewać zaledwie raz w tygodniu – dobry dla tych bardziej zapominalskich. Roślina usuwa zanieczyszczenia pochodnych formaldehydu (dlatego też świetnie nadaje się na roślinę wprowadzaną do nowego biura) i benzen.

Fot.: Wikimedia / Kurt Stüber/ GFDL

Aglaonema

Roślina prosta w uprawie, ale jej sok może podrażnić skórę. Wymaga dość wysokiej temperatury oraz wilgotności (przy okazji więc zadbamy o właściwą wilgotność w biurze). Z powietrza, aglaonema usuwa benzen, toluen oraz amoniaku.

Fot.:Wikimedia / Jerzy Opioła /GNU

Palma bambusowa (Chamaedorea sefritzii)

Ładnie wyglądająca w biurze i osiągająca spore rozmiary palma bambusowa jest łatwa w hodowli, trzeba ją tylko regularnie nawozić. Z powietrza usuwa benzen, toluen i trichloroetan.

Zielistka (Chlorophytum)

Ta roślinka chętnie uprawiana jest w domach, ale świetnie sprawdzi się również w biurze. Nie lubi przeciągów i potrzebuje światła, ale dobrze znosi wahania temperatury lub potrącanie. Usuwa formaldehyd i jego pochodne.

fot.:Marmit / Sxc.hu

Bluszcz pospolity

Ta zwykła i obecna w wielu domach roślina świetnie radzi sobie z usuwaniem z pomieszczeń benzenu, toluenu, formaldehydu. Poza tym pięknie wygląda i zniesie nawet nasze rzadsze podlewanie czy chłodniejszą temperaturę. Nie musi mieć bezpośredniego dostępu do słońca.

fot.:sxc.hu / gogooo

Wężownica (Sansevieria)

Roślina ta zwana jest też językiem teściowej lub żelazną rośliną. Jest bardzo łatwa w pielęgnacji – da sobie radę nawet tam gdzie światła jest mało, właściciel zapomina o podlewaniu, a powietrze jest przesuszone – w biurze z klimatyzacją tez sobie poradzi.

Wężownica usuwa z powietrza formaldehyd (badania Worlverton)

fot.:dangergarden.blogspot.com

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)

Zwana też drzewkiem smoka lub smokowcem. Do biura nadaje się idealnie, stawiamy ją w jasnym miejscu, ale bez bezpośrednich promieni słonecznych. Podlewanie można ograniczyć do jednego razu w tygodniu lub nawet jeszcze rzadszego. Za to, dobrze zadbać o dużą wilgotność powietrza. Dracena obrzeżona jest w stanie oczyścić powietrze z benzenu, formaldehydu i toluen.

fot.:Wikimedia / Forest & Kim Starr

Naukowcy wielokrotnie już udowodnili, że rośliny w biurze pozytywnie wpływają zarówno na mikroklimat jak i zmniejszenie odczuwania zmęczenia w pracy. Zawsze też w wolnej od pracy chwili lepiej dać wytchnienie oczom patrząc na zieloną roślinkę niż kolejną stertę papierów. Zatem – do kwiaciarni!