3 typy wypalenia zawodowego

Zadowolony z pracy, pełny energii pracownik jest efektywny w pracy i lojalny. Jego antytezą jest pracownik wypalony zawodowo. Wypalenie wypaleniu jednak nie równe – pracownik może bowiem wypalić się na jeden z trzech sposobów. Jaki?

1. Wypalenie przez zmęczenie

Praca przez ponad 40 godzin tygodniowo może prowadzić do wypalenia zawodowego, zwłaszcza jeśli jest to praca bez wystarczającej ilości odpoczynku i zadbania o czas dla siebie. Niestety w ten sposób pracuje wielu z nas – nadgodziny i dodatkowe etaty można znieść przez jakiś czas. Prędzej czy później skończy to się jednak zniechęceniem,zmęczeniem a może również doprowadzić do problemów zdrowotnych.

2. Wypalenie przez znudzenie
Ten rodzaj wypalenia zawodowego dotyka tych pracowników, którzy pracują poniżej swoich kwalifikacji i wykonują żmudne, monotonne i nudne dla nich zajęcia. Jeśli do tego dochodzi brak perspektyw na zmianę stanowiska i rozwoju w ramach firmy, wypalenie jest niemal gwarantowane. Świadomość tego, że osoby nadmiernie wykształcone wypalać będą się monotonną nie dającą wyzwań pracą jest powodem tego, dlaczego pracodawcy tak niechętnie zatrudniają osoby przekwalifikowane

3. Wypalenie przez zasiedzenie
Pracownik, który wypala się przez zasiedzenie, to pracownik który na jednym stanowisku spędził dłuższy czas i w zasadzie wszystko co mogło w ramach tego stanowiska być dla niego nowością czy wyzwaniem już było. Pracownicy mają bardzo różny poziom tolerancji na tego typu monotonie i jedna osoba będzie mogła na jednym stanowisku pracować 20 lat a inna zacznie się wypalać po 3 latach.

źródło:heartmath.com