10 zachowań, które wskazują, że Twój szef jest psychopatą

wsciekly szef1 10 zachowań, które wskazują, że Twój szef jest psychopatąJon Ronson w swojej książce „The Psychopath Test: A Journey Through the Madness Industry” wskazuje, że wśród dyrektorów aż 4% stanowią osoby o psychopatycznej osobowości. W populacji odsetek ten wynosi około 1% – jak zatem widać, psychopaci częściej robią karierę. Czy Twój szef należy do tych 4%?

Psychopatia to zaburzenie osobowości, które polega na niezdolności osoby chorej do nawiązywania trwałych i głębokich relacji między ludzkich. Osoby te rozumieją emocje, dostrzegają je, ale ich nie przeżywają – nie potrafią się zakochać, a kiedy komuś wyrządzą krzywdę nie odczuwają skruchy. Osoby ze swojego otoczenia traktują instrumentalnie, wykorzystując je do swoich korzyści. Bycie psychopatą nie oznacza jednak braku prezentowania emocji – osoby te potrafią naśladować emocje i manipulować nimi, dla swoich korzyści. Mówiąc wprost, psychopata może wyglądać jak bardzo uroczy czy zakochany człowiek – problem w tym, że jest to jedynie poza przyjęta dlatego, że się opłaca.

Wśród osób na wysokich stanowiskach psychopatów jest więcej niż w populacji, bo psychopaci świetnie radzą sobie z wykorzystywaniem innych. Dla nich, „po trupach do celu” jest czymś normalnych – zatem częściej osiągają sukces. Jak rozpoznać czy Twój szef jest psychopatą? Oto 10 wskazówek:

1.Patologiczne kłamstwa

Szef psychopata nie dotrzymuje słowa. Bez mrugnięcia okiem okłamuje swoich podwładnych mówiąc im to, co potrzeba by np. zwiększyć produktywność czy zaangażowanie w pracę. Przyłapany na kłamstwie nie odczuwa winy, lecz tak kieruje rozmową, by okazało się, że wcale nie kłamał – to pracownik źle go zrozumiał.

2.Świetna manipulacja ludźmi

Szef psychopata potrafi tak wykorzystać emocje podwładnych, by uzyskać to co chce. Jest idealnym manipulatorem,a pracownik nawet jeśli wie, że dał się zmanipulować, nie potrafi zachować asertywności.

3. Brak  problemów ze zwalnianiem pracownika

Szef psychopata potrafi zwolnić pracownika bez mrugnięcia okiem. Po wystawieniu pracownika „za drzwi” zapomina o nim. Liczy się dla niego jedynie efektywność pracy. Nie ma wyrzutów sumienia zwalniając osobę chorą czy z chwilowymi problemami domowymi.
zwalnianie 10 zachowań, które wskazują, że Twój szef jest psychopatą

4. Stany agresji

Psychopatyczny szef może mieć problemy z kontrolą agresji. W efekcie są momenty, w których zaczyna krzyczeć na pracownika i zachowywać agresywnie – zarówno w kontekście werbalnym jak i fizycznym. Wybuchy agresji są niekontrolowane, dzieją się nagle.

5. Wysoki poziom energii

Szef z psychopatycznym rysem osobowości jest osobą bardzo energetyczną. Zawsze gdzieś biega, pracuje na wysokich obrotach, jest niezwykle dynamiczny.

6. Wysokie poczucie własnej wartości

Arogancja, przekonanie o własnej wyższości, dominowanie nad pracownikami, brak poszanowania cudzej wiedzy czy kompetencji to również cechy psychopatycznego szefa. Osoba taka zawsze wie najlepiej, nigdy się nie myli. Jeśli popełni błąd zwala winę na innych lub na sytuację – sam do błędu nie przyznaje się prawie nigdy.

7. Uroczy sposób bycia

Psychopaci są mili i sympatyczni. Sprawiają świetne pierwsze wrażenie, a osoby które znają je powierzchownie uważają, że są to osoby niezwykle urocze. Na pracownikach szef psychopata sprawia bardzo podobne wrażenie. Rysy na tym idealnym wizerunku pracownik ostrzega jedynie wtedy, kiedy zostaje poddany manipulacji, ale dzięki urokowi osobistemu, przełożony psychopata potrafi manipulować pracownikiem latami.

8. Brak empatii

Osoby psychopatyczne nie są empatyczne- czyli nie potrafią współodczuwać. W kwestii zawodowej wyraża się to brakiem oznak smutku, współczucia czy radości w sprawach dotyczących pracowników. Na wieść o trudnej sytuacji pracownika, szef psychopata nie współczuje, nie martwi się, nie pyta czy może jakoś pomóc, ale zaczyna zastanawiać się, jak zastąpić tego pracownika lub na ile jego trudna sytuacja upośledzi jego pracę.

szef psychopata 10 zachowań, które wskazują, że Twój szef jest psychopatą

9. Brak poczucia winy lub skruchy

W przypadku kiedy szef psychopata wymaga od pracownika np. zostania po godzinach wiedząc, że pracownik ma rodzinę i nie może zostać, nie odczuwa z tego powodu żadnej skruchy. Po prostu nakazuje takie a nie inne działania nie przejmując się tym, co w tym temacie myśli pracownik. Szefowi psychopacie nigdy nie jest przykro – jeśli coś mu się nie uda – złości się, ale nie wyraża żalu lub smutku.

10. Wysoki poziom inteligencji

Osoby o psychopatycznym rysie osobowości, są najczęściej osobami inteligentnymi (nierzadko znacznie powyżej średniej).

Oczywiście, jedna czy dwie cechy nie czynią jeszcze z przełożonego psychopaty, ale jeśli w swoim szefie odnajdujesz przynajmniej kilka (6-7) cechy z opisanych powyżej, to warto się zastanowić na ile rzeczywiście jesteś manipulowany w pracy i jak mocno wpływa to na twój poziom stresu. Praca pod psychopatą jest stresująca, gdyż nie można mu zaufać, a taki przełożony nie liczy się z pracownikiem – jest on dla niego jedynie narzędziem.

Mając szefa psychopatę, warto rozważyć zmianę działu lub firmy – na dłuższą metę praca pod takim kierownictwem wypala i prowadzi albo do spadku zaangażowania, albo negatywnie wpływa na zadowolenie z pracy i zdrowie psychiczne i fizyczne.

Dodaj komentarz

5 komentarzy to “10 zachowań, które wskazują, że Twój szef jest psychopatą”

 1. Psychopatka napisał(a):

  tak, te cechy ma moja corka, ktora jest bestia, jej czyny: narkotyki, klamstwa, manipulacje, intrygi zaprowadzily ojca do kostnicy. Obiektem nienawisci jestem ja – matka. Moja historia jest horrorem, prosze o kontakt, Anna

 2. A nikt napisał(a):

  Niestety, ale we wszystkie 10 wymienionych punktów idelanie wpasowuje się moja przełożona. Pracuję dla niej od prawie dwóch lat. Zarózno ja, jak i współpracownicy zauważyliśmy jej dziwne zachowania, bo wbrew temu co jest tu napisane ona nie kryje się ze swoją psychopatycznością. Wszyscy jesteśmy zmęczeni fizycznie i psychicznie. Ja nie sypiam po nocach, mam koszmary, codziennie rano budzę się z bólem głowy lub brzucha. Na samą myśl o rozmowie z przełożoną mam odruchy wymiotne. Ta kobieta pomiata nami, stosuje mobbing- dręczy psychicznie. Ostatnio miała taki napad agresji, że tłukła szkalnki wrzucając je dokosza i wyrzucała rzeczy z szafy po czym kazała mi je sprzątać, jakbym nie miałą swoich obowiązków. De facto były to rzeczy stanowiące mienie korporacji. Oczywiście sprawa nigdy nie wyjdzie na jaw, bo wszyscy pracownicy są zastraszeni i boją się o własne posady. Dochodzi do tego, że pracujemy w godzinach nadliczbowych, a ona uparcie twierdzi, że to nie nadgodziny… Mam już sredecznie dosyć, poczucie mojej wartości spadło do tego stopnia, że boję się szukać pracy. a MYŚLĄC O NOWEJ OBAWIAM SIĘ TEGO SAMEGO CO W OBECNEJ….

  • ala napisał(a):

   Odejdz z tej pracy bo ta kobieta cie zniszczy.Mysli na temat pracy zdominuja twoje zycie. Bedziesz zasypiac myslac o pracy i budzic sie z mysla o pracy. Z taka osoba nie wygrasz tzn ona sie nigdy nie zmieni. Ty nawet jesli sie wykrzyczysz swoje racje, odpyskujesz czy cos w tym stlu zaplacisz za taka atmosfere w pracy starsznym stresem i choroba. Gdzies czytalam na forum , ze psychopata aby sie zmienic musialby przepraszam za slwa ,, wysrac swoj mozg”
   To prawda , wiem cos o tym bo mam szefa psychopate. Trzymaj sie cieplo

 3. banalne napisał(a):

  Fajny test , a jutro powiem to swojemu że wiem kim jest ……………..

 4. pracownik napisał(a):

  Ja jedynie z pośród 10 tych cech nie zaobserwowałem tylko cechy nr 4 u swojego obecnego szefa. Facet jest zwykłym klamcą i faktycznie kłamie bez mrugnięcia oka. Juz w sumie po dłuższym czasie pracy w obecnej firmie czuję wypalenie zawodowe i brak sił do pracy. A najgorsze to, że nie ma jak zmienić pracy. Mieszkam w rejonie dużego bezrobocia, gdzie mało jest firm. Jedynie jakiś spory czas temu mialem rozmowę w firmie gdzie mógłbym iść bo by mnie przyjęli, ale natrafiłem na oszusta, który w czasie rozmowy kwalifikacyjnej próbował wciskać mi kit i zaniżył średnia krajową o 500. Jakby zanizyl o 100 to bym uwierzyl w pomyłkę, ale 500 to widać, że oszust. Nie skorzystałem z tej oferty bo stwierdziłem, że ten jest na 99% podobnym oszustem do mojego obecnego szefa i niestety dalej męczyć się muszę w obecnej firmie.