10 zachowań, które wskazują, że Twój szef jest psychopatą

Jon Ronson w swojej książce „The Psychopath Test: A Journey Through the Madness Industry” wskazuje, że wśród dyrektorów aż 4% stanowią osoby o psychopatycznej osobowości. W populacji odsetek ten wynosi około 1% – jak zatem widać, psychopaci częściej robią karierę. Czy Twój szef należy do tych 4%?

Psychopatia to zaburzenie osobowości, które polega na niezdolności osoby chorej do nawiązywania trwałych i głębokich relacji między ludzkich. Osoby te rozumieją emocje, dostrzegają je, ale ich nie przeżywają – nie potrafią się zakochać, a kiedy komuś wyrządzą krzywdę nie odczuwają skruchy. Osoby ze swojego otoczenia traktują instrumentalnie, wykorzystując je do swoich korzyści. Bycie psychopatą nie oznacza jednak braku prezentowania emocji – osoby te potrafią naśladować emocje i manipulować nimi, dla swoich korzyści. Mówiąc wprost, psychopata może wyglądać jak bardzo uroczy czy zakochany człowiek – problem w tym, że jest to jedynie poza przyjęta dlatego, że się opłaca.

Wśród osób na wysokich stanowiskach psychopatów jest więcej niż w populacji, bo psychopaci świetnie radzą sobie z wykorzystywaniem innych. Dla nich, „po trupach do celu” jest czymś normalnych – zatem częściej osiągają sukces. Jak rozpoznać czy Twój szef jest psychopatą? Oto 10 wskazówek:

1.Patologiczne kłamstwa

Szef psychopata nie dotrzymuje słowa. Bez mrugnięcia okiem okłamuje swoich podwładnych mówiąc im to, co potrzeba by np. zwiększyć produktywność czy zaangażowanie w pracę. Przyłapany na kłamstwie nie odczuwa winy, lecz tak kieruje rozmową, by okazało się, że wcale nie kłamał – to pracownik źle go zrozumiał.

2.Świetna manipulacja ludźmi

Szef psychopata potrafi tak wykorzystać emocje podwładnych, by uzyskać to co chce. Jest idealnym manipulatorem,a pracownik nawet jeśli wie, że dał się zmanipulować, nie potrafi zachować asertywności.

3. Brak  problemów ze zwalnianiem pracownika

Szef psychopata potrafi zwolnić pracownika bez mrugnięcia okiem. Po wystawieniu pracownika „za drzwi” zapomina o nim. Liczy się dla niego jedynie efektywność pracy. Nie ma wyrzutów sumienia zwalniając osobę chorą czy z chwilowymi problemami domowymi.

4. Stany agresji

Psychopatyczny szef może mieć problemy z kontrolą agresji. W efekcie są momenty, w których zaczyna krzyczeć na pracownika i zachowywać agresywnie – zarówno w kontekście werbalnym jak i fizycznym. Wybuchy agresji są niekontrolowane, dzieją się nagle.

5. Wysoki poziom energii

Szef z psychopatycznym rysem osobowości jest osobą bardzo energetyczną. Zawsze gdzieś biega, pracuje na wysokich obrotach, jest niezwykle dynamiczny.

6. Wysokie poczucie własnej wartości

Arogancja, przekonanie o własnej wyższości, dominowanie nad pracownikami, brak poszanowania cudzej wiedzy czy kompetencji to również cechy psychopatycznego szefa. Osoba taka zawsze wie najlepiej, nigdy się nie myli. Jeśli popełni błąd zwala winę na innych lub na sytuację – sam do błędu nie przyznaje się prawie nigdy.

7. Uroczy sposób bycia

Psychopaci są mili i sympatyczni. Sprawiają świetne pierwsze wrażenie, a osoby które znają je powierzchownie uważają, że są to osoby niezwykle urocze. Na pracownikach szef psychopata sprawia bardzo podobne wrażenie. Rysy na tym idealnym wizerunku pracownik ostrzega jedynie wtedy, kiedy zostaje poddany manipulacji, ale dzięki urokowi osobistemu, przełożony psychopata potrafi manipulować pracownikiem latami.

8. Brak empatii

Osoby psychopatyczne nie są empatyczne- czyli nie potrafią współodczuwać. W kwestii zawodowej wyraża się to brakiem oznak smutku, współczucia czy radości w sprawach dotyczących pracowników. Na wieść o trudnej sytuacji pracownika, szef psychopata nie współczuje, nie martwi się, nie pyta czy może jakoś pomóc, ale zaczyna zastanawiać się, jak zastąpić tego pracownika lub na ile jego trudna sytuacja upośledzi jego pracę.

9. Brak poczucia winy lub skruchy

W przypadku kiedy szef psychopata wymaga od pracownika np. zostania po godzinach wiedząc, że pracownik ma rodzinę i nie może zostać, nie odczuwa z tego powodu żadnej skruchy. Po prostu nakazuje takie a nie inne działania nie przejmując się tym, co w tym temacie myśli pracownik. Szefowi psychopacie nigdy nie jest przykro – jeśli coś mu się nie uda – złości się, ale nie wyraża żalu lub smutku.

10. Wysoki poziom inteligencji

Osoby o psychopatycznym rysie osobowości, są najczęściej osobami inteligentnymi (nierzadko znacznie powyżej średniej).

Oczywiście, jedna czy dwie cechy nie czynią jeszcze z przełożonego psychopaty, ale jeśli w swoim szefie odnajdujesz przynajmniej kilka (6-7) cechy z opisanych powyżej, to warto się zastanowić na ile rzeczywiście jesteś manipulowany w pracy i jak mocno wpływa to na twój poziom stresu. Praca pod psychopatą jest stresująca, gdyż nie można mu zaufać, a taki przełożony nie liczy się z pracownikiem – jest on dla niego jedynie narzędziem.

Mając szefa psychopatę, warto rozważyć zmianę działu lub firmy – na dłuższą metę praca pod takim kierownictwem wypala i prowadzi albo do spadku zaangażowania, albo negatywnie wpływa na zadowolenie z pracy i zdrowie psychiczne i fizyczne.