6 rzeczy, których nie wiesz, a które utrudniają znalezienie pracy

„Dlaczego nie mogę znaleźć odpowiedniej pracy” – takie pytanie zadają sobie dziesiątki bezrobotnych.  Czasem, problem ze znalezieniem pracy wynika z niewiedzy. Jakiej? Uważaj  będziemy bardzo surowi…

1. Nie wiesz czego chcesz
„Może praca w sprzedaży? A może zostanę barmanem? Podoba mi się też Public Relations – w końcu do tego nie trzeba chyba nic umieć. Fajnie byłoby też popracować w banku – przecież tam się tyle zarabia. Moment! Przecież mam aparat fotograficzny i wujek Krzysiek uważa, że robię niezłe zdjęcia – zatem wyśle CV na fotografa. Albo od razu na grafika!” Idiotyczne? I owszem, ale niestety bardzo częste.  Wielu pracowników, zwłaszcza młodych lub tych, którzy większość  swojego życia zawodowego skakali z branży do branży tak naprawdę nie wie co chce robić. Kiedy zaś pracownikowi jest wszystko jedno, to ciężko mu przekonać do siebie pracodawcę. Ciężko też odnaleźć w pracy pasję, która sprawia, że pracownik się realizuje, rozwija i pnie po szczeblach kariery. Nawet jeśli pracownik, który nie wie co chce robić w życiu znajdzie pracę, to najczęściej po kilku miesiącach traci pracę, lub znudzony i sfrustrowany z niej odchodzi.

2. Nie wiesz czy chcesz mieć pracę
„W zasadzie chciałbym mieć pracę. Rodzice (żona)  już mi nad głową trują codziennie o tym, że nie mogę tak nic nie robić. Tak, czas znaleźć pracę. Od jutra zacznę szukać”. Wielu bezrobotnych szuka, nie szukając. Pytani odpowiadają że wysyłają CV , ale tak naprawdę, albo robią to z rzadka, albo też wysyłają CV „jak leci” bez czytania ogłoszenia.  Efekt? Brak zaproszeń na rozmowę, albo na tyle niska motywacja do pracy, że widać to na rozpowie rekrutacyjnej. Żaden pracodawca nie chce zaś pracownika, który nie jest zmotywowany do pracy. Nie chodzi o to być aż drżał z oczekiwania na pierwszy dzień pracy, ale olewający stosunek do zadań i obowiązków jakie wykazują niektórzy kandydaci sprawia, że pracodawca wybierze innego pracownika.

3. Nie wiesz ile jesteś wart
„Skończyłem dwa fakultety i mam teraz robić za 1500 zł? Niedoczekanie”. Tak, jest to przykre. Mamy niestety rynek pracodawcy a nie pracownika.  To, ile warta jest praca podlega takim samym prawom rynku (niestety) jak każdy inny towar lub usługa.  Na rynku pracy również rządzi prawo popytu i podaży. Im podaż (czyli ilość potencjalnych pracowników )większa, tym cena (pracy)  niższa. Im większy popyt (pracowników) na pracę tym wyższą cenę płacimy (czyli tym niższa pensję dostajemy). Oczywiście, gdyby na oferowaną cenę za prace nikt nie odpowiadał, to płace poszłyby w górę, ale na razie jest jak jest i zawsze znajdzie się osoba, która za te 1500 zł do pracy pójdzie.  To ile jesteśmy warci na rynku pracy nie do końca określa jedynie nasze wykształcenie czy doświadczenie – musimy jeszcze znaleźć kogoś, kto nam za nasza pracę zapłaci tyle ile chcemy.

4. Nie wiesz czego nie wiesz
„Jakieś wady? Nie mam żadnych. Co chciałbym rozwinąć? Nie wiem, naprawdę nie wiem… Chciałbym jednak SPRÓBOWAĆ pracy u Państwa”.  Brak jasności na temat tego, jakie kompetencje wymagają u kandydata wzmocnienia jest dość ryzykowne z punktu widzenia pracodawcy. Trudno bowiem określić to, czy kandydat chce się rozwijać czy nie, czy ma dystans do siebie czy nie. Czy będzie obrażał się jeśli mu się zwróci uwagę, czy potraktuje to rozwojowo. Osoby, które nie potrafią dostrzec swoich braków trudniej się uczą i rozwijają. Częściej mają też poczucie tego, że są już zaawansowanymi pracownikami.

5. Nie wiesz gdzie szukać pracy
Przeglądasz codziennie tylko jeden serwis z ogłoszeniami. Ograniczasz się do ogłoszeń w Sieci. Nie korzystasz z networkingu, mediów społecznościowych, nie powiadamiasz znajomych o tym, że szukasz pracy, bądź też jedynie rozpuszczasz wici a nie sprawdzasz ogłoszeń. Im szersze działania prowadzisz, tym większe szanse na to, że znajdziesz ogłoszenie, które spełni Twoje oczekiwania. Ograniczanie się do jednej metody poszukiwania pracy powoduje, że sam ograniczasz sobie pole działania i ilość szans na ciekawy etat.

6. Nie wiesz jak napisać CV i List Motywacyjny

Kiepskiej jakości aplikacja do pracy to jeden z najczęstszych błędów kandydatów. Brak dopracowanego, czytelnego i atrakcyjnego dla pracodawcy CV sprawi, że kandydat nie zostanie zauważony a jego kompetencje i potencjał dostrzeżony. Wysyłanie tego samego CV na każde bez wyjątku stanowisko, sztampowy list motywacyjny pisany według wzoru ściągniętego z Internetu nie zaowocuje telefonem z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną.