Czy przy umowie – zlecenie przysługuje mi urlop wypoczynkowy?

urlop o dzielo Czy przy umowie – zlecenie przysługuje mi urlop wypoczynkowy?Ogromna rzesza Polaków pracuje w oparciu o umowy cywilno – prawne. Umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Wielu z nich o tym, że nie przysługuje im urlop dowiaduje się dopiero wtedy, kiedy pragnie wyjechać na wakacje.

Prawo do urlopu wypoczynkowego mają jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę. Nie ma znaczenia, czy jest to umowa na czas nieokreślony, określony czy na zastępstwo – urlop płatny przez pracodawcę się należy. Różnice między pracownikami mogą co najwyżej polegać na wymiarze dostępnego urlopu.

W przypadku umów cywilnoprawnych, czyli popularnej umowy – zlecenia oraz umowy o dzieło, nie ma mowy o płatnym urlopie wypoczynkowym. Osoba, która pracuje w oparciu o taką formę umowy, jeśli chce wypocząć, musi liczyć się z tym, że nie zarobi przez ten czas pieniędzy. Urlop jest więc dla niej podwójnie kosztowny – nie dość bowiem, że sam urlop kosztuje, to dodatkowo osoba ta nie otrzyma wynagrodzenia za czas urlopu, który otrzymałaby pracując w oparciu o umowę o pracę.

Co można zrobić w takiej sytuacji? W zasadzie nic, choć jeśli jesteśmy zmęczeni i musimy odpocząć choć kilka dni, możemy spróbować jedną z poniższych metod:

 • jeśli pracujesz w oparciu o stawkę godzinową, spróbuj tak się pozamieniać z innymi pracownikami za zgodą szefa), by w ciągu dwóch – trzech tygodni poprzedzających urlop popracować nieco więcej niż zwykle. Oczywiście, taka metoda wiąże się z większym zmęczeniem i mniejsza ilością wolnego czasu, ale przynajmniej urlop nie będzie aż tak kosztowny
 • pracodawcy często podpisują z pracownikami umowy cywilnoprawne niezgodnie z prawem po to, by zaoszczędzić na kosztach pracy. W takiej sytuacji warto spróbować poprosić szefa o płatny urlop – w końcu i tak co miesiąc oszczędza na pracowniku kilkaset złotych. Próba nie strzelba, a jeśli pracodawca jest zadowolony z pracownika, może się zgodzić.

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Czy przy umowie – zlecenie przysługuje mi urlop wypoczynkowy?”

 1. pracodawcy napisał(a):

  taa, pokolenie na zlecenie, 0 zł płynie do ZUSu co miesiąc, pracodawcy sobie oszczędzają na kosztach, po co dać umowę o pracę skoro można dać zlecenie ~700 zł zaoszczędzone,

  potem będą emerytury w granicach 300-400 zł
  mam 20 lat, moja czwarta praca, czwarta umowa, czwarta umowa zlecenie, w ZUSie 0 zł, sam nie będę płacił bo nie miałbym na żywność

 2. Radek napisał(a):

  mam 22 lata, pracuje na zleceniu rok, zero urlopów, jak niewolnik i to za marne pieniądze..co za kraj, co za władza robi z nas durni i śmieci! już na starcie człowiek jest przegrany..

 3. usługi napisał(a):

  Przydatne informacje bo czasem jest różnie i warto znać swoje prawa.

 4. PRACA napisał(a):

  PRACA naUMOWE ZLECENIE TO JEST WYZYSK WIEM TO PO SOBIE TAK JUZ PRACUJE 5 ROK I ZARABIA SIE SMIESZNE PIENIADZE ALE CO ZROBIC SKORO NASZ RZAD TO POPIERA POWINIEN TYM SIE ZAJAC ALE IM TO JEST NA REKE SKORO NIC Z TYM NIE ROBIA