Sporo nowych miejsc pracy w Polsce

Choć bezrobocie u nas spore, to możemy cieszyć się z jednego – nasz kraj się całkiem nieźle rozwija i dzięki temu powstają nowe miejsca pracy – pod tym względem jesteśmy na trzecim miejscu w Europie.

Z badania Ernst &Young wynika, że w Polsce w 2010 roku powstało 12,4 tys nowych miejsc pracy. Więcej nowych możliwości zatrudnienia pojawiło się jedynie w Wielkiej Brytanii (21,2 tys) i we Francji (14,9 tys).

Nowe miejsca pracy w Polsce zawdzięczamy w głównej mierze pracodawcom zagranicznym. Najwięcej nowych stanowisk powstało w wyniku inwestycji amerykańskich (3,8 tys stanowisk), koreańskich (1,6 tys) oraz firm niemieckich i brytyjskich (niespełna po 1000 miejsc pracy). Inwestycje, w wyniku których dochodzi w Polsce do stworzenia nowych miejsc pracy należą do jednych z większych w Europie – średnio na jedną inwestycję przypada 86,5 nowych miejsc pracy – co świadczy o rozmachu dokonywanych zmian na mapie inwestycyjnej.

A w jakich branżach powstało najwięcej nowych miejsc pracy? Głównie w produkcji (RTV i motoryzacyjnej), co oznacza, że w przeważającej mierze powstające miejsca pracy wymagają pracowników niewykwalifikowanych. Całkiem sporo powstało też jednak nowych centrów biznesowych, do których poszukiwane są osoby znające języki obce.

Oczywiście nowe miejsca pracy to nie jedyny wskaźnik zmian na rynku pracy. Pod uwagę wziąć trzeba też ilość stanowisk zlikwidowanych oraz warunki pracy na tych nowych stanowiskach (które w branży produkcyjnej nie zawsze są bardzo dobre).