Skuteczne metody szukania pracy według specjalistów

szukanie pracy3 Skuteczne metody szukania pracy według specjalistówJakie metody szukania pracy są najbardziej efektywne zdaniem specjalistów oraz osób z doświadczeniem managerskim, czyli pracowników nieco już zaawansowanych doświadczeniem i wiedzą? Z raportu firmy doradczej Hays wynika, że stawiamy na CV wysyłane do pracodawcy w odpowiedzi na ofertę pracy.

Korzystających ze swoich usług specjalistów i managerów Hays zapytał o efektywność poszczególnych metod szukania pracy. Choć znajomości oceniane są przez poszukujących pracę wysoko, to jednak nie znalazły się na pierwszym miejscu!

Jakie metody są skuteczne?

 • 52% uważa, że skuteczne jest wysyłanie CV do pracodawcy bezpośrednio, w odpowiedzi na ogłoszenie
 • 48,7% uważa też, że nie zaszkodzi przekazać rodzinie i znajomym, że szukamy pracy
 • 47,5% wykorzystuje kontakty biznesowe i profesjonalną sieć kontaktów
 • 41,4% CV w odpowiedzi na ogłoszenie w internecie jest skuteczne według mniej niż połowy specjalistów (od razu uprzedzam pytania – nie mam niestety jasności, czym w metodologii Hays różni się wysyłanie CV bezpośrednio do pracodawcy od wysyłania CV w odpowiedzi na ogłoszenie pracy zamieszczone w internecie)
 • 35,7% (czyli ponad co trzeci ankietowany) uważa, że skuteczny jest kontakt z agencją rekrutacyjną
 • 11,4% uważa, że skutecznie można wykorzystać serwisy społecznościowe
 • 9,5% widzi też szanse w szkoleniach i konferencjach (ale jak widać nie jest to metoda uważana za szczególnie skuteczną)
 • 9,1% – tylko tyle osób uważa, że skuteczne jest wysyłanie CV w odpowiedzi na ogłoszenie w prasie (zaskakująca zmiana w ciągu kilku lat – pamiętam czasy,kiedy to papierowe ogłoszenia były podstawą)
 • 4,2% – ocenia za efektywne miejsce targi pracy (co prawdopodobnie wiąże się nie z niską skutecznością targów, a z tym, że specjaliści i managerowie raczej rzadko je odwiedzają).

A jakie metody są skuteczne według Was?

Dodaj komentarz

3 Responses to “Skuteczne metody szukania pracy według specjalistów”

 1. W sumie to dość ciekawe co Pani pisze, a co z goldenline czy linked in? czyżby moc portali społecznościowych była przeceniana?

  • Sabina Stodolak says:

   Panie Pawle, w badaniu Hays nie wyszczególnił określonych serwisów, ale myślę, że są one zawarte w kategorii “profesjonalna sieć kontaktów” oraz “serwisach społecznościowych”. Myślę też, że słabość serwisów społecznościowych jest efektem sposobu postawienia pytania. Hays pyta specjalistów jakie są skuteczne metody poszukiwania pracy a nie jej otrzymania. Dzięki serwisom takim jak GL czy LinkeIn jesteśmy bardziej “łapani” niż aktywnie dopytujemy pracowników wybranych firm o wakaty – być może o to chodzi. Poza tym, w Pana branży (i mojej) zdecydowanie mocniej się rekrutuje przez społeczności niż np. w księgowości (bo i więcej osób związanych z nowymi technologiami ma konta w tych serwisach)

   • Zapytałem o serwisy społecznościowe, bo bardzo mnie ciekawi jak to działa – i czy w ogóle działa. Nie mam pojęcia jak wygląda praca rekrutera więc nie potrafię sobie za bardzo wyobrazić jak to jest. Czy udało się Pani kiedyś wyłuskać kogoś naprawdę wartościowego na przykład na goldenline?
    W sumie też trochę trudno się zaprezentować w internecie kiedy na przykład pracodawca nie bardzo pozwala się chwalić tym co robimy w pracy.