Rekrutacja programistów za pomocą testów on-line

programisci Rekrutacja programistów za pomocą testów on line Jak zrekrutować programistę? Choć kompetencje miękkie w tym zawodzie również są ważne, to podstawą zatrudnienia jest w tym przypadku stopień znajomości określonych, wymaganych przez pracodawcę języków programowania i ich wykorzystanie w trakcie pisania kodu. Najłatwiej zaś sprawdzić to za pomocą testów. Przy dużej ilości kandydatów ich testowanie i ocena testów mogą być wyjątkowo czasochłonne – zwłaszcza, że kod musi oceniać również programista – rekruter o wykształceniu psychologicznym nic tu nie oceni.

Widząc potrzebę stworzenia sprawnego systemu do oceny kompetencji twardych programistów kilku sprytnych i twórczych programistów stworzyło specjalne narzędzia dostępne on-line, które pozwalają na szybkie przesianie nawet dużej puli kandydatów i ocenę ich umiejętności w ramach programowania. Systemów takich, z których korzysta coraz więcej firm, które nie chcą marnować czasu swoich dobrych i wysoko opłacanych pracowników jest na świecie kilka. Jednym z bardziej popularnych jest system stworzony przez Polaków – Codility. Poza polskim produktem, kandydat na programistę może zostać poproszony o zalogowanie się na platformę Coderloop czy Codeboff.

Jak działają te systemy? Otóż firma, która zleca testy rekrutacyjne ustala z platformą zakres wiedzy jaką powinien mieć programista a następnie opracowuje się test. Link do testu przekazywany jest kandydatowi a w systemie ustala się punktację, jakiej osiągnięcie będzie oznaczało, że programista zna się na rzeczy na odpowiednim poziomie. Po wykonaniu testu przez kandydatów firma otrzymuje ranking najlepszych wraz z ich punktacją.

Jak poradzić sobie z takim testem? Czas rozwiązywania zadań jest ograniczony, dlatego koniecznie trzeba przygotować sobie odpowiednią ilość czasu, wyłączyć komórkę i wszelkie możliwe rozpraszacze, tak by nie zmarnować ani minuty. Nie warto próbować oszukiwać prosząc np. kolegę o pomoc. Brak kompetencji i tak wyjdzie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Testom online dla programistów niekiedy zarzuca się, że mogą doprowadzić do odrzucenia kandydata zdolnego, o nietypowym, nie schematycznym sposobie myślenia. Tak rzeczywiście może się zdarzyć, choć efektywność systemów testowych jest potwierdzana przez klientów firm oferujących te usługi.

Jak uważacie – czy taki sposób rekrutacji, kiedy programista może sprawdzić się w procesie rekrutacji bez konieczności wychodzenia z domu i jechania na rekrutację (przynajmniej dopóki nie przejdzie testu) to dobry pomysł? Czy gdyby w innych zawodach wymagających kompetencji twardych również przygotować tego typu zadania, to byłoby to ułatwienie czy utrudnienie dla kandydatów?

Dodaj komentarz

2 Responses to “Rekrutacja programistów za pomocą testów on-line”

  1. dfsfa says:

    Kilka razy odpadłem na takich testach, pomimo że znam niektóre technologie na poziomie inżyniera z 10 letnim doświadczeniem. Wcale nie chodzi o to żeby sprawdzić czy dany kandydat zna technologie wykorzystywaną w danej firmie, chodzi o sprawdzenie czy potrafi szybko pisać skomplikowany kod, algorytmy z ktorymi nie miał wcześniej do czynienia i właśnie takie podejście jest złe. Dlaczego spytacie?? Ponieważ w dużych firmach opracowaniem algorytmu zajmuje się człowiek którego zadaniem jest opracowanie schematu blokowego takiego algorytmu i pomoc programistom w jego napisaniu. Programista to taka współczesna maszynistka, on ma wiedziej jak coś napisać, ma znać składnie języka i jego biblioteki a nie zajmować się obmyślaniem algorytmów. Niestety w polsce oszczędza się na pracownikach i programista musi być również specjalistą od algorytmiki, tworzenia interfejsów użytkownika, tworzenia kwerend bazy danych i bardzo często również specjalistą od zagadnień związanych z automatyką przemysłową. Mówi się o coraz większej specjalizacji zawodowej a w polsce i tak kilka osób robi wszystko, nawet to do czego nie ma uprawnień czy choćby podstawowej wiedzy. I tak na koniec, niech mi ktoś wyjaśni po co programiście który tworzy serwisy internetowe w Django jest potrzebny certyfikat Codility?? Bo ja tego nie ogarniam…

  2. Marcin says:

    1. Nie ma nieomylnych metod rekrutacji. Dowodzą tego liczne badania wśród pracodawców.
    2. Tak jak pisze dfsfa, Codility to marny system, bo skupiają się tylko na algorytmach. Moi znajomi (w tym rekruter) poleca platformę Codenger.com, bo testuje dokładnie to co częściej jest potrzebne w pracy. Znajomy rekruter zarzucał Codility również trudność obsługi (skąd mam wiedzieć, które zadania wybrać?). Jak “przesiadł” się na platformę Codenger.com, to było mega łatwo.
    3. Prośba do firm: Nie odsiewajcie od razu 95% kandydatów. Sensowniejsze, w przypadku takich narzędzi, jest odsiać tylko połowę kandydatów – to efektywniejsze.