Praca młodym nie obca

Z jednej strony mamy 30 latków, którzy jeszcze nigdy nie pracowali, z drugiej młodzież, która od niemalże najmłodszych lat próbuje dorobić do kieszonkowego w wolnym czasie. Pracę dorywczą, sezonową podejmuje całkiem spora ilość młodzieży – z badań CBOS wynika, że aż 76% młodych osób (uczniów klas ponadgimnazjalnych) pracowało.

Najczęściej młodzież pracuje w czasie wakacji – nic dziwnego, wtedy nie trzeba przeznaczać czasu na naukę. Częściej pracy zarobkowej podejmują się chłopcy (85% względem 67% dziewcząt). Z roku na rok rośnie też ilość młodych osób, które podejmują się pracy zarobkowej. Podczas zeszłych wakacji pracowało 73% młodzieży. Rok wcześniej 62%. Jak podkreśla CBOS , najmniej pracą są zainteresowani uczniowie liceów (głównie prywatnych) a najczęściej pracują uczniowie techników.

A jaką pracę podejmują młodzi? Ofert nie ma wiele – najczęściej jest to praca sezonowa przy zbiorach, sprzedaż owoców na targu, roznoszenie ulotek i bycie „promotorem lokalu”, wyprowadzanie psów na spacer i opieka nad dziećmi.

A czy wy pracowaliście za młodu?