Jakich umiejętności brakuje młodym pracownikom?

mlody pracownik1 Jakich umiejętności brakuje młodym pracownikom? Ukończone studia, w indeksie same piątki, co rok stypendium naukowe, propozycja doktoratu, a pracy jak nie było tak nie ma. Dla młodego pokolenia sytuacja ta jest wyjątkowo frustrująca. Teoretycznie spełniają oni wymagania ogłoszeń rekrutacyjnych (kierowanych do osób z niewielkim bądź żadnym doświadczeniem zawodowym) a jednak pracy otrzymać nie mogą. Dlaczego? Bo zdaniem pracodawców brakuje im kompetencji. Jakich? Sprawdziła to firma Universum w najnowszym raporcie Employer Branding Insights 2011.

Universum zapytało pracodawców kogo – ich zdaniem – najtrudniej znaleźć. Ponad połowa pracodawców (57%) uważa, że trudnością jest znalezienie osób ze specjalistycznymi umiejętnościami (np. w IT czy księgowości). Czego jeszcze brakuje pracodawcom?:

 • Osób, które pasują do kultury organizacji (którzy cenią te same wartości, jakie ceni się w organizacji) – 14%
 • Osób, które byłyby zaangażowane w swoją pracę – 10%
 • Osób z umiejętnościami i wiedzą, którzy kształcili się w dobrych, renomowanych uczelniach – 9%
 • Osób, zainteresowanych pozostaniem na dłużej w organizacji (8%)

Wśród kompetencji, które są najbardziej pożądane przez pracodawców znajdują się:

 • Umiejętności komunikacji – wymaga ich 61% pracodawców. Jednocześnie 21% pracodawców uważa, że umiejętności tych brakuje pracownikom
 • Kompetencje techniczne – poszukuje ich 59% a braki dostrzega 22%
 • Doświadczenia praktyczne – oczekuje go ponad połowa (52%) a 1/3 (32%) uważa, że go kandydatom brak
 • Orientacja biznesowa – oczekuje jej równo połowa, a braki w takim sposobie myślenia dostrzega 28% pracodawców.

Na pozostałych miejscach związanych z oczekiwanymi kompetencjami znajdują się: zarządzanie (49%), umiejętności adaptacji (48%), umiejętności sprzedażowe (38%), rozumienie zasad finansowych  (26%)

Dodaj komentarz

3 Responses to “Jakich umiejętności brakuje młodym pracownikom?”

 1. alek says:

  problemem jest znalezienie specjalisty za 1386 brutto – a takich szukają “polscy” pracodawcy
  Znalezienie specjalisty nie jest żadnym problemem… Kasa na stół i specjalista przychodzi.

 2. muniek says:

  Hmm ciekawe podsumowanie.Z punktu widzenia pracodawcy muszę stwierdzić, że chyba nie do końca zgodne z prawdą. Nie mam problemów ze znalezieniem pracowników z odpowienimi kompetencjami. Wystarczy umiejętnie szukać! Ja opieram się na profesjonalnie przygotowanych testach kompetencji (wskazówka jak je zrobić -> iakg.pl/to-samo-stanowisko-rozne-kompetencje)i solidnych rozmowach kwalifikacyjnych.

 3. Marcin says:

  Uważam iż Pracodawcy popełniają podstawowy błąd, obarczając rekrutacją nowych pracowników osoby, które będą ich bezpośrednimi przełożonymi – wielu managerów świadomie odrzuca kandydatów którzy swoimi kompetencjami mogli by w przyszłości zagrozić ich pozycji w firmie.
  Ponadto osoby posiadający gruntowne wykształcenie, specjalistyczną wiedzę i wieloletnie doświadczenie w branży w większości maja większe oczekiwania finansowe niż 5-6 tyś. brutto.
  Wielu pracodawców uważa że skoro sytuacja na polskim rynku rynku pracy jest taka jaka jest, to uda się zatrudnić eksperta za stawkę dla absolwenta … Takie myślenie to ślepa uliczka.