Jak wybrać studia podyplomowe?

studia podyplomowe Jak wybrać studia podyplomowe? Kierunek studiów po którym nie ma pracy? Może studia podyplomowe, które poszerzą kompetencje – na taki pomysł wpada wielu absolwentów, których wykształcenie rynek zweryfikował jako niepotrzebne. Jak jednak wybrać studia podyplomowe tak, by nie okazało się, że zmarnowaliśmy czas i pieniądze na kolejny „papierek”, który nam wcale nie otworzył drzwi do kariery?

W trakcie swojej pracy spotykam wiele osób, które pierwszy kierunek studiów wybrały ze względu na zainteresowania, a następnie w przypływie trzeźwości umysłu lub paniki, zdecydowały się na dodatkową edukację czy to na drugim kierunku czy też na studiach podyplomowych. Są nawet osoby, które chwalą się w CV trzema kierunkami studiów i dwoma różnymi podyplomówkami. Nawet takie osoby miewają też trudność w znalezieniu pracy. Jak zatem wybrać kierunek dokształcania mądrze i kiedy się dokształcać?

Wpływ studiów podyplomowych na rozwój kariery

Same studia podyplomowe nie otworzą drzwi do kariery – zwłaszcza teraz, kiedy bezrobocie jest wysokie, a pracodawcy oczekują od pracowników doświadczenia i niechętnie inwestują z zdobywanie przez młode osoby pierwszych doświadczeń zawodowych. Najlepiej zatem łączyć studia podyplomowe z kariera – choćby w formie praktyk czy stanowisk na początek asystenckich. Wybór studiów podyplomowych już po zdobyciu pierwszych doświadczeń zawodowych jest też o tyle lepszy, że mamy już jasność tego, czy obrany kierunek zawodowy jest dla nas interesujący i daje nam satysfakcję. Jeśli bowiem dopiero po ukończeniu studiów podyplomowych okaże się, że i ta opcja kariery jest nietrafiona, nie tylko zmarnujemy pieniądze, ale przede wszystkim cenny czas.

Zainteresowania

O ile studia po maturze wybieramy w dość młodym wieku, kiedy jeszcze nie mamy pewności tego, co sprawia nam radość i nie zawsze wystarczająco biznesowo patrzymy na świat (biorąc pod uwagę nie tylko zainteresowania, ale również możliwości rozwoju kariery zawodowej), o tyle przy wyborze studiów podyplomowych jesteśmy osobami bardziej dojrzałymi, nierzadko mamy już na koncie kilka lat doświadczenia zawodowego i możemy bardziej precyzyjnie ocenić, jakie obszary zawodowe dają nam satysfakcję. Warto wziąć pod uwagę zarówno własne zainteresowania jak i predyspozycje zawodowe (czyli m.in. kompetencje miękkie jakie mamy).

Badanie rynku pracy

Aby móc uzyskać wystarczające kwalifikacje do tego, by móc zacząć prace zawodową, studia podyplomowe powinny odzwierciedlać zapotrzebowanie rynku na pracowników, zarówno to obecne, jak i to szacowane w ciągu najbliższych kilku lat. Jak zorientować się, jakie kierunki będą w cenie? 100% pewności mieć się nie da, niemniej jednak, analizując trendy w zatrudnieniu (czyli publikowane przez serwisy HRowe rankingi popularności zawodów i artykuły dotyczące przyszłości rynku pracy) można zorientować się, na jakie zawody będzie popyt. Koniecznie trzeba też sprawdzić, na jakie stanowiska prowadzona jest obecnie rekrutacja w regionie, w którym mieszkamy. Często bywa bowiem tak, że choć na poziomie ogólnym niektóre stanowiska specjalistyczne są w cenie (np. sporo ofert pojawia się dla specjalistów Public Relations), to głębsza analiza pokazuje, że 90% tych ofert dostępnych jest dla pracowników z Warszawy – zatem podyplomowe studia z PR jeśli mieszkamy w Katowicach czy we Włocławku, mogą nie być trafione, mimo istnienia zapotrzebowania na specjalistów.

Wybór szkoły

Studiować podyplomowo można na wielu uczelniach w Polsce – państwowych i prywatnych. Poziomy kształcenia się różnią, tak jak różne są ceny studiów. Na co zwrócić uwagę?

 • Renoma uczelni – pracodawcy zwykle dobrze orientują się w tym, które studia są wartościowe a które są strata czasu. Przed dokonaniem wyboru warto więc prześledzić opinie na forach internetowych lub dopytać znajomych z branży
 • Nazwiska wykładowców – na niektórych podyplomówkach wykładają nauczyciele akademiccy. Inne są nieco bardziej praktyczne, a na wykłady zapraszani są praktycy. Choć wiedza praktyków może być nieco mniej uporządkowana, to na pewno nie jest odarta z realiów rynkowych. Wykłady prowadzone przez praktyków pozwalają tez na zapoznanie się z branżą.
 • Program studiów – każdy przedmiot, którego będziemy się uczyć jest opisany w katalogu kursów lub informatorze uczelni – warto dokładnie go przestudiować, by nie zdecydować się na studia, na których większość przedmiotów będzie zbyt daleka od potrzebnej nam wiedzy.

Przed podjęciem decyzji o wyborze studiów podyplomowych warto uświadomić sobie jedną rzecz. Dla większości pracodawców osoba bez wykształcenia, ale z doświadczeniem zawodowym będzie więcej warta o osoby posiadającej wykształcenie kierunkowe, ale zerowe doświadczenie. Nie warto zatem rzucać się pochopnie na kolejne kierunki, a rozważyć dokształcanie, kiedy będziemy już pewni tego, co chcemy robić i jednocześnie będziemy mieć możliwość zdobywania stale kolejnych doświadczeń zawodowych w tym obszarze

Dodaj komentarz

7 Responses to “Jak wybrać studia podyplomowe?”

 1. kosssowska says:

  Na pewno warto przesledzic dokładnie rynek co sie teraz powinno studiować. Wiec moze warto zajrzec równiez tutaj http://www.uczelnie.pl/
  Łatwiej bedzie nam podjąć decyzje.

 2. Agatoja says:

  Studiów podyplomowych uruchamianych jest coraz więcej. Sama kilka lat temu wybrałam i trafiłam. A dziś zastanawiam się czy nie postawić na dalszy rozwój – już bardziej dla siebie i nie pójść na studia edukatorów społecznych: http://nawigatorzy-jutra.pl/studia-podyplomowe/
  Może to być całkiem ciekawe doświadczenie.

 3. arekk says:

  ruszył konkurs WSB http://zostanmagistrem.pl/ do wygrania jest rok studiów za darmo 🙂

 4. onlineekspertwsb says:

  Witam,

  Pozwolę sobie dołączyć do tej dyskusji. W istocie – do wygrania jest rok studiów za darmo, ale to nie jedyna nagroda w konkursie. Na zwycięzców czekają także liczne bony zniżkowe na studiowanie. W przypadku pytań bądź wątpliwości, zapraszam.

  Pozdrawiam, Andrzej Czarnecki
  Online Ekspert WSB