Jak rozpoznać, że rozmowa kwalifikacyjna poszła dobrze

Po wyjściu z rozmowy kwalifikacyjnej, często skupiamy się na tym, co zrobiliśmy lub powiedzieliśmy źle, co może obniżyć nasze szanse na otrzymanie pracy. Tymczasem warto też zastanowić się nad tym, które elementy rozmowy kwalifikacyjnej, poszły nam dobrze. Wprawdzie nie ma możliwości, by na 100% stwierdzić, czy zaprezentowaliśmy się na tyle dobrze, by dostać etat (chyba, że od razu dostaniemy propozycję pracy) , ale po kilku elementach rozmowy kwalifikacyjnej możemy zorientować się, czy są szanse na to, że osoba rekrutująca zadzwoni do nas z radosną informacją. Na co zwrócić uwagę?

1 Prośba o referencje

Jeśli osoba rekrutująca nie myśli poważnie o kandydacie, nie będzie marnować czasu na to, by wykonać telefon do poprzedniego pracodawcy kandydata i pytać go o to, jak kandydat radził sobie w pracy. Jeśli więc masz sygnał od Twojego pracodawcy, że ktoś się z nim w Twojej sprawie kontaktował, lub osoba rekrutująca prosi Cię o numer telefonu do byłego przełożonego, to oznacza, że nadal jesteś w grze.

2 Pytanie o możliwy termin rozpoczęcia pracy

Pytanie o to, jaką formę umowy ma pracownik obecnie i ile czasu firma będzie musiała na niego czekać, zadaje się zwykle na końcu rozmowy kwalifikacyjnej. O termin wypowiedzenia obecnej umowy o pracę lub plany kandydata względem terminu zatrudnienia, nie pyta się jednak osób, które nie zrobiły dobrego wrażenia i których kompetencje podczas wywiadu rekrutacyjnego zostały ocenione jako niewystarczające.

3 Duża otwartość na pytania kandydata

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest czas na zadawanie pytań przez kandydata. Kiedy osoba rekrutująca bardzo dba o tą część spotkania, zachęca do zadawania pytań, sama sugeruje tematy, które mogą być dla kandydata interesujące, dużo opowiada o firmie i stylu pracy, to również jest pozytywnym sygnałem. Podobnie jak przy referencjach – zbyt długo czas spędzony na odpowiadaniu na pytania kandydata, którego nie zamierza się wziąć pod uwagę podczas dalszej rekrutacji, jest czasem straconym.

4 Szczegółowość rozmowy kwalifikacyjnej

Wyraźne zainteresowanie osoby prowadzącej rekrutację detalami, dopytywanie, pogłębianie tematu oraz spora ilość notatek, które osoba rekrutująca tworzy podczas spotkania, również może świadczyć o tym, że kompetencje kandydata odpowiadają oczekiwaniom wobec stanowiska i osoba rekrutująca chce zorientować się na ile doświadczenie kandydata będzie wpasowywać się w realia firmy.

5 Prośba o przygotowanie projektu, portfolio

W wielu firmach, prawie końcowym, decydującym etapem rekrutacji jest prośba do kandydata o przygotowanie dokładnego opisu przeprowadzonych projektów bądź pracę nad zadaniem testowym, które ma sprawdzić umiejętności kandydata. Takie zadania daje się maksymalnie 2-4 osobom, zatem jeśli je dostałeś oznacza to, że jesteś w ścisłej czołówce wśród starających się o etat.

6 Podanie oferty finansowej bądź pytanie o wynagrodzenie

Kwestia wynagrodzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie jest najlepszym sposobem na zorientowanie się czy poszło nam dobrze – są firmy, które pytają o oczekiwania finansowe wszystkie osoby bez wyjątku, zbierają dzięki temu informacje na temat tego, jak wygląda rynek. W dużej jednak ilości przypadków, przedstawienie oferty finansowej firmy lub pytanie o oczekiwania będzie oznaczać próbę ustalenia tego, na ile budżet który firma przewidziała odpowiada oczekiwaniom kandydata i czy firmę po prostu na pracownika stać.

7 Mowa ciała rekrutera

Osoby profesjonalnie zajmujące się rekrutacją najczęściej starają się panować nad mową ciała, nawet jednak im zdarzają się „wpadki” polegające na prezentowaniu entuzjazmu wobec kandydata. W przypadku rekrutacji prowadzonych przez pracodawcę błędy polegające na pokazywaniu zniechęcenia i zniecierpliwienia (częste patrzenie w kierunku drzwi, spoglądanie na zegarek, niecierpliwe stukanie lub zabawa długopisem) lub też na pokazywaniu zainteresowania (pochylenie się w kierunku kandydata, częste uśmiechy, potakiwanie głową) są dość częste. I choć na rozmowie kwalifikacyjnej nie ma najczęściej miejsca na to, by na bieżąco analizować mowę ciała osoby rekrutującej, to po spotkaniu warto się nad nią zastanowić.