Co trzecia kobieta nękana przez szefa

przesladowanie Co trzecia kobieta nękana przez szefa Fałszywe oskarżenia o błędy, lekceważący stosunek, wykonywanie pracy, która nie leży w kompetencjach pracownika – to jedynie kilka z przykładów nękania pracownika przez szefa. Z badań CareerBuilder wynika, że znacznie częściej, takie sytuacje zdarzają się kobietom.

CareerBuilder przeprowadził wśród swoich użytkowników badania dotyczące tego, w jaki sposób są traktowani przez szefostwo oraz kolegów z pracy. Wyniki badań są w zasadzie przerażające – aż co trzecia kobieta (34%) uważa, że jest w pracy prześladowana. Głównie przez swojego przełożonego. W przypadku mężczyzn odsetek jest mniejszy, ale też niezbyt mały – 22% Panów czuje się w pracy szykanowanych.

Jakie zachowania kolegów i szefa sprawiają, że czujemy się prześladowani?

  • 43% prześladowanych pracowników skarży się na ignorowanie ich pomysłów i wypowiedzi (to zaś prowadzi do ostracyzmu w pracy)
  • 40% bywa fałszywie oskarżana o błędy w pracy
  • 38% jest ostro krytykowana – nie rzadko w obecności współpracowników
  • 38% proszona jest (lub zmuszana) do wykonywania obowiązków, które nie leżą w kompetencjach pracownika
  • 37% uważa, że przełożony stosuje podwójne standardy – czyli inaczej traktuje niektórych podwładnych
  • pracownikom przeszkadzają też plotki w pracy oraz podnoszenie głosu przez przełożonego.

Badania przeprowadzano w USA – na temat tego jak bardzo pracownicy w Polsce czują się nękani danych nie ma. A czy któreś z powyższych trudności spotkały was, lub waszych znajomych? Które?

Dodaj komentarz